Program jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację sektora edukacji w Syrii. Ma na celu zapewnienie dzieciom i młodzieży – pokoleniu, które będzie odbudowywać kraj po latach wojny – możliwie najlepszych warunków do nauki.
Choć jeszcze dziesięć lat temu Syryjczycy byli uznawani za jeden z najlepiej wykształconych narodów w regionie bliskowschodnim, to dziś dorasta tam pokolenie, które nie nabywa podstawowych umiejętności takich, jak pisanie i liczenie. Z powodu przedłużającego się konfliktu zbrojnego wiele szkół wymaga gruntownego remontu. Poza tym brakuje narzędzi edukacyjnych, które zainteresowałyby uczniów i urozmaiciły lekcje.
Wymierna pomoc z Polski
Odpowiadając na palące potrzeby Syryjczyków w 2019 roku Caritas Polska zainaugurowała program Szkoła Szkole. W ramach programu polscy nauczyciele i uczniowie organizowali zbiórki na terenie swoich szkół. Zebrane środki umożliwiły wybranym szkołom w Aleppo organizację dodatkowych zajęć dla dzieci, remont pomieszczeń szkolnych lub zakup materiałów edukacyjnych. Akcja spotkała się z bardzo szerokim odzewem. W minionym roku szkolnym ponad czterdzieści placówek z różnych zakątków Polski zadeklarowało wsparcie. Łączna suma uzbierana przez uczniów, rodziców oraz nauczycieli przekroczyła 70 tys. zł. Zbiórkom towarzyszyły lekcje poświęcone sytuacji w Syrii, wspólne modlitwy o pokój, wystawa zdjęć z Aleppo lub konkursy.
— To bolesne, że dorasta pokolenie, które nie zna świata poza wojną — mówi Carla Audo, koordynatorka programu po stronie syryjskiej. — Przez wojenne zagrożenie, problemy finansowe lub przesiedlenie, spora część dzieci i młodzieży ma przerwy w nauce. Chociaż w większości syryjskich miast zakończyły się działania zbrojne, galopujący kryzys ekonomiczny ma wpływ na sytuację placówek edukacyjnych i rodziców uczniów. Dzieci nie mają dostępu do kształcenia na dobrym poziomie. Rodzin nie stać na zakup podstawowych rzeczy, w tym podręczników, artykułów papierniczych czy plecaków. Program realizowany przez Caritas Polska wspiera szkoły, które nie mogą się rozwijać ze względu na brak środków. Dyrekcje z trudem pokrywają bieżące koszty administracyjne. Tylko dzięki wsparciu płynącemu z Polski mogą kupić pomoce dydaktyczne, sprzęt elektroniczny czy wyremontować klasę, przywracając w ten sposób najmłodszym prawo do normalnego, godnego dzieciństwa.
Druga edycja programu
W nowym roku szkolnym Caritas Polska zdecydowała się kontynuować program, ponieważ sytuacja polityczno-gospodarcza w Syrii nadal jest bardzo trudna. Tym bardziej, że do i tak już poważnych problemów mieszkańców kraju dołączyło narastające zagrożenie COVID-19, z powodu którego rozpoczęcie zajęć stacjonarnych w syryjskich szkołach przesunięto o dwa tygodnie.
W tym roku szkolnym w ramach II edycji programu pomoc z Polski dotrze do czterech szkół w Aleppo oraz do zespołu szkół Al-Ghassanijja w Homs – jednej z najstarszych placówek tego typu w Syrii, która jako pierwsza w mieście zaczęła przyjmować dziewczynki. W ramach zespołu szkół działa przedszkole, szkoła podstawowa i liceum; przed wybuchem wojny uczyło się tu aż 2000 dzieci. Dyrekcje wszystkich objętych programem szkół zadeklarowały już, na co chcą przeznaczyć otrzymaną pomoc.
Na remonty, sprzęt komputerowy, książki
Zespół szkół Al-Ghassanijja potrzebuje sprzętu elektronicznego, a przede wszystkim rzutnika, wyposażenia części przedszkolnej (huśtawek i zjeżdżalni), zabawek edukacyjnych, książek do biblioteki i pomocy dydaktycznych dla nauczycieli. Szkoła podstawowa Al-Wurud przeznaczy fundusze na zakup wyposażenia sali komputerowej, pomocy dydaktycznych, a także zabawek, krzesełek i huśtawek dla przedszkolaków. Zespół szkół Cylicja ma kupić artykuły papiernicze, plecaki i koszulki dla uczniów oraz dwa laptopy do sali informatycznej. W planach jest także remont dwóch sal lekcyjnych i – jeśli pozwolą na to warunki epidemiczne – zorganizowanie przyjęcia noworocznego dla uczniów.
Szkoła podstawowa Bani Taghlib doposaży szkolną bibliotekę kupując nowe książki i podręczniki, oraz zapewni narzędzia edukacyjne do zajęć przyrodniczych. Przyda się też zakup odzieży i artykułów sportowych i pomalowanie korytarzy szkolnych, a uczniów ucieszy z pewnością zorganizowanie przyjęć świątecznych. Dyrekcja szkoły podstawowej Al-Inaja zgłosiła konieczność naprawy szkolnego autobusu, przeprowadzenia podstawowego remontu kilku pomieszczeń przedszkolnych i zakupu kserokopiarki na użytek nauczycieli, by nie musieli korzystać z usług poza szkołą.
Nadal można pomóc
Realizacja programu Szkoła Szkole jest możliwa wyłącznie dzięki akcjom charytatywnym, przeprowadzanym przez nauczycieli i uczniów w polskich szkołach. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom i organizatorom, którzy wsparli szkoły w Syrii i zachęcamy do włączenia się w II edycję programu. Więcej informacji o programie na stronie www.szkolaszkole.caritas.pl
Tekst Marianna Chlebowska, koordynator projektów zagranicznych w Caritas Polska
Zdjęcia Hope Center