Nie tylko przekazują wiedzę, ale przede wszystkim wychowują kolejne pokolenia i inspirują młodych ludzi do różnych aktywności, w tym do działalności charytatywnej. Wielu nauczycieli jest opiekunami Szkolnych Kół Caritas. W dniu ich święta życzymy im radości i satysfakcji z wypełniania tej wyjątkowej misji.
Teresa Michalska uczy religii i prowadzi Szkolne Koło Caritas w Szkole Podstawowej nr 86 im. prof. Jerzego Sampa w Gdańsku. Pracując z dziećmi ceni w nich głód wiedzy, chęć poznawania świata, ciekawość Pana Boga i gotowość do wchodzenia z nim w relacje.
Gotowi na hasło
– Doceniam ich spontaniczność, która przenosi się na działalność charytatywną. Gdy rzucamy hasło „robimy akcję”, to zawsze są chętni. Gdy udaje się nam jakaś akcja, to chcemy czynić dobro, więcej dobra – opowiada. – Szukamy razem przestrzeni, gdzie potrzebna jest pomoc. Jestem opiekunem SKC od 14 lat, zakładałam je. Zdobyliśmy wyróżnienia np. tytuł Samarytanina Roku, ja otrzymałam nagrodę Pro Ecclesia et Populo. W zeszłym roku miałam 90 wolontariuszy – daliśmy radę, dzieliliśmy się na kilka mniejszych grup. Gdy nastała epidemia, pracowaliśmy na Teamsach. Bardzo się ostatnio wzruszyłam, gdy spotkałam moich byłych uczniów na mszy w kościele w innej parafii. Kwestowali w związku z Dniem Papieskim. Zobaczyć, że nie skończyli na ósmej klasie, tylko kontynuują pracę wolontariacką, to miód na moje serce – cieszy się pani Teresa.
Wspólnota wolontariatu
Kapituła przyznawanej w archidiecezji gdańskiej nagrody Pro Ecclesia et Populo uhonorowała nauczycielkę za wyjątkowe zaangażowanie we współpracę z diecezjalną Caritas. Prowadzone przez panią Teresę Szkolne Koło Caritas wyróżnia się aktywnością w pomocy potrzebującym, w tym seniorom i osobom niepełnosprawnym, współpracuje też z Fundacją Hospicyjną i realizuje autorskie programy dobroczynne i wychowawcze. Ostatnio, wraz ze swoimi podopiecznymi, Teresa Michalska uczestniczyła w Gali Wolontariatu Caritas Polska, zorganizowanej 10 października. Ze względu na obowiązujący reżim sanitarny, uczestnicy wydarzenia połączyli się przez Internet.
– Chcieliśmy, aby to spotkanie współtworzyli młodzi wolontariusze i aby to ich głos był najważniejszy, aby był to moment radości i budowania wspólnoty. Dlatego stworzyliśmy przestrzeń do rozmowy zespołów wolontariuszy, dzielenia się inspiracjami. Mimo kryzysu pandemii, nie chcieliśmy przekładać tego spotkania. Podjęliśmy wyzwanie, akceptując nową sytuację – relacjonuje Marta Dobrzyńska, specjalistka ds. wolontariatu w Caritas Polska.
Stwórzmy niebieską strefę
Internetowa gala zgromadziła blisko 200 wolontariuszy, którzy wspólnie modlili się, dyskutowali, wzięli udział w inspirujących webinariach, tańczyli i cieszyli się, że mimo trudnych warunków mogą się ze sobą spotkać. W wirtualnych pokojach dzielili się swoimi sukcesami, rozmawiali o tym, czym jest dla nich wolontariat oraz wspólnie tworzyli listę pomysłów działań wolontariackich w czasie kryzysu pandemii. Moderatorami webinariów były osoby duchowne i świeckie, autorytety z różnych dziedzin. Byli wśród nich ojciec Tomasz Zamorski (temat webinarium: Formacja), siostra Małgorzata Chmielewska (Uważność), brat Cordian Szwarc (Ekologia), Magdalena Tchórznicka (Motywacja), Jan Mela (Pasja).
Galę poprowadzili z humorem br. Cordian Szwarc i Marta Dobrzyńska, a oprawę muzyczną zapewniła Dagmara Gregorowicz.
– W czasie tworzenia nowych kryzysowych stref czerwonych, żółtych, zielonych… stwórzmy w całej Polsce strefę niebieską: ludzi, którzy są inspirowani miłością – apelował brat Cordian.
Sukces dzięki nauczycielom
– Taka gala to genialny pomysł! Bardzo ciekawe było uczestniczenie w tak dużym ogólnopolskim wydarzeniu, dobrze że technologie na to pozwalają. Młodzież była zachwycona pracą w wirtualnym pokoju nr 8, gdzie mogli wykazać się kreatywnością. Spotkaliśmy się tam z grupą siedlecką oraz grupą z Gdańska – dzieli się wrażeniami Teresa Michalska.
Wydarzenie nie byłoby takim sukcesem, gdyby nie zaangażowanie koordynatorów i opiekunów grup wolontariuszy, którzy przygotowując się do gali popołudniami szkolili się z obsługi aplikacji Teams i wzięli udział w próbie generalnej – tak, aby młodzież mogła bez problemów uczestniczyć w wirtualnym spotkaniu. Większość opiekunów i koordynatorów to równocześnie nauczyciele, którzy łączą nauczanie z prowadzeniem Szkolnych Kół Caritas.
– Z okazji przypadającego 14 października Dnia Edukacji Narodowej pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim opiekunom Szkolnych Kół Caritas. Dziękując Wam za zapał i poświęcenie, z jakimi bierzecie udział w akcjach na rzecz potrzebujących pomocy w Waszym otoczeniu, życzymy Wam, aby to święto upłynęło Wam w atmosferze radości, mimo trudnej sytuacji spowodowanej panującą pandemią, a kolejne dni i miesiące pracy z podopiecznymi przyniosły Wam wiele sukcesów i satysfakcji – mówi Marta Dobrzyńska.