Co roku zapełniamy cmentarze zniczami, kwiatami i bogatymi dekoracjami. Z jednej strony piękny klimat i tradycja, z drugiej – zostają tony śmieci. Przed dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym wspólnota Caritas Laudato si’ zachęca, aby przyłączyć się do inicjatywy organizacji i środowisk dzielących się pomysłami, jak w sposobów bezpieczny dla środowiska upamiętnić tych, którzy odeszli.
Pamięć o zmarłych jest dla nas wyjątkowo istotna. Szukamy symboli dla wyrażenia, jak ważni są dla nas bliscy, których pożegnaliśmy na zawsze. Plastikowe wieńce, sztuczne kwiaty, okazałe znicze. Przynosimy je na cmentarze, z nadzieją, że posłużą dłużej niż naturalne dekoracje. Efekt niestety często ociera się o kicz, a koszty utylizacji tych dowodów pamięci są ogromne – zarówno w wymiarze ekonomicznym jak i ekologicznym. Alternatywą jest korzystanie z tego, co przynosi kolorowa jesień.
– Naturalne wianki to efekt pracy ludzkich rąk. To sztuka, która wyraża emocje, dobre intencje, talent, troskę… To nieporównywalnie piękniejszy dar niż produkowane masowo sztuczne dekoracje. Stworzenie ozdób w domu okazuje się być całkiem proste, a poświęcony na to czas może być okazją do wspominania bliskich w rodzinnej atmosferze – przekonuje Dominika Chylewska, odpowiedzialna za komunikację w projekcie Caritas Laudato si’ inspirowanym „zieloną” encykliką papieża Franciszka o tym samym tytule.
I niech im śmieci na wieki wieków…
„Mniej śmieci – więcej pamięci” to wspólna akcja takich środowisk i osób jak projekt Anielskie Ogrody, Parafialny Zespół Ekologiczny w Bytnicy, Ruch Świętego Franciszka z Asyżu (REFA), Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska, czy autorka bloga Inżynier w Zielonych Okularach. Jej uczestnicy zachęcają, aby w sposób nacechowany odpowiedzialnością za naszą planetę spojrzeć na tradycję upamiętniania zmarłych. Zapraszają do dzielenia się przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami na facebookowej stronie akcji (https://www.facebook.com/events/393212255032553/).
– Robimy krok w stronę własnego nawrócenia, gdy stawiamy ważne pytania o sens i celowość naszego działania. I do takiego kroku zapraszamy wszystkich, dla których modlitwa za zmarłych jest ważna – mówi br. Cordian Szwarc OFM, który w ramach projektu Caritas Laudato si’ włączył się w inicjatywę.
Każda parafia jest ważna
„W parafii moich dziadków ksiądz zakazał zostawiania plastikowych kwiatów na grobach ze względu na przykazanie miłości do… planety. Bunt trwał kilka tygodni. Teraz wszystko pięknie działa” – komentuje akcję pani Agnieszka na jednej z Facebookowych grup.
„Kiedyś było trochę skromniej, przynosiliśmy na groby gałązki świerku, wkładaliśmy do wazonu kwiaty. Zapalaliśmy znicze, ale nie było ich tyle. Najważniejsza jest modlitwa, msza święta i pamięć o zmarłych. Dzisiaj chyba kupujemy trochę za dużo – zauważa pani Helena odwiedzająca jeden z warszawskich cmentarzy.
Do akcji „Mniej śmieci – więcej pamięci” zaproszone są w sposób szczególny parafie, stowarzyszenia, fundacje, ekologiczne instytucje i wszyscy, którzy w swoich działaniach znajdą przestrzeń, by pochylić się nad dobrem naszej planety. O czym warto pamiętać wybierając się w tym roku na cmentarz?
- Segreguj śmieci – kilka tygodni przed uroczystościami sprzątamy nagrobki naszych bliskich; zadbajmy o to, by śmieci trafiły do odpowiednich kontenerów. Warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w danym regionie.
- Wykorzystaj zniczodzielnie albo stwórz własną. To półki ustawione przy wejściach na cmentarze, na których odbywają się zniczowe wymiany. W wielu zniczach wystarczy zmienić wkład.
- Zrób naturalny wianek – podczas spaceru zbierz w lesie kilka długich pędów igliwia, dzikiego wina, jarzębiny, gałązek głogu czy dzikiej róży. Można wykorzystać też naturalne trawy, szyszki i kwiaty, by skomponować dekorację.
- Wykonaj znicz DIY – do słoika włóż świeczkę i wypełnij słoik kamyczkami, kasztanami lub szyszkami. Ozdób sznurkiem i małymi gałązkami świerku,
- Zrezygnuj z chemii – detergenty wykorzystywane przez nas na cmentarzu spływają do gleby i przenikają do wód gruntowych; warto zaopatrzyć się w naturalne środki czyszczące, np. ocet, sodę.
- Wybierz kwiaty lokalne, które nie są transportowane z dalekich krajów i nie wymagają użycia dużej ilości pestycydów.
Usiądź z rodziną w domu, zaparz herbatę, wyciągnij stare albumy, wspomnij bliskich!