W ramach akcji #WdzięczniMedykom, prowadzonej przez Caritas Polska, na Dolny Śląsk trafi pięć respiratorów. Jedno urządzenie zostało już przekazane do Milickiego Centrum Medycznego. Trzy kolejne trafiły do placówek w diecezji opolskiej.
Ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, przekazał w imieniu ks. Marcina Iżyckiego, dyrektora Caritas Polska, respirator transportowy dla milickiego szpitala. W tej placówce wszystkie 51 łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem jest zajętych.
– Odbierając dziś ten respirator, cały czas myślami jestem z pracownikami naszego szpitala, którzy na pierwszej linii frontu walczą o zdrowie i życie naszych pacjentów – powiedział Andrzej Sztandera, wiceprezes Milickiego Centrum Medycznego.
Głos zabrał również Sławomir Strzelecki, starosta powiatu milickiego, który dziękując za przekazane urządzenie zaznaczył, że w ostatnim czasie zwiększona została liczba łóżek dla pacjentów covidowych i dlatego ten sprzęt szczególnie teraz będzie potrzebny.
– To dar serca, które Caritas ma wpisane w swoją istotę – powiedział Piotr Lech, burmistrz Milicza, przypominając o tym, że w trudnych czasach pomoc płynie z różnych stron.
Ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas, podkreślił potrzebę wsparcia medyków.
– Widzimy trud i poświęcenie służby zdrowia, pracowników domów społecznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych. Widzimy, ile czasu i wysiłku, czasem kosztem swojego życia rodzinnego, poświęcają. Pragniemy im przyjść z pomocą choćby w ten sposób, ofiarując urządzenie, które pomoże im w walce z wirusem i w ratowaniu ludzkiego życia. Cieszymy się, że ten sprzęt trafia w dobre ręce – zaznaczył dyrektor przekazując respirator przedstawicielom milickiej społeczności.
Akcja „Wdzięczni medykom” jest odpowiedzią na apele środowiska medycznego o pomoc w walce z koronawirusem i COVID-19. Dzięki środkom, które wciąż spływają od darczyńców indywidualnych, podmiotów instytucjonalnych i biznesu, udało się zakupić 100 respiratorów, oraz tysiące sztuk innego niezbędnego sprzętu: rękawic, przyłbic, kombinezonów czy maseczek ochronnych.
W pierwszej kolejności wsparcie będą otrzymywały te placówki, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji. Lista szpitali, które zostały objęte projektem jest otwarta. Może być uzupełniana o kolejne placówki w oparciu o informacje zebrane przez Caritas Polska bądź sugestie ze strony potencjalnych partnerów.
W piątek, 13 listopada, w imieniu dyrektora Caritas Polska ks. Marcina Iżyckiego, trzy respiratory dla szpitali na terenie diecezji opolskiej przekazała opolska Caritas. Dwa urządzenia z logo Caritas i Generali (fundator) oraz z logo Caritas i Carrefour (fundator) trafiły do 116 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SPZOZ przy ul. Wróblewskiego w Opolu. Jeden respirator z logo Caritas i Generali (fundator) został przekazany do Prudnickiego Centrum Medycznego przy ul. Szpitalnej 14 w Prudniku. Wartość każdego urządzenia z osprzętem wynosi blisko 33 tysiące złotych. Dyrektorzy i prezesi zarządu placówek przekazali Caritas Polska i fundatorom serdeczne podziękowania.
Ks. dr Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej, w trakcie przekazania sprzętu przypomniał starą zasadę, która funkcjonowała w dawnych klasztorach, ale sprawdza się również w czasach dzisiejszych: tam gdzie jest dobro, pojawiają się szybko i dobra.
– Z dobrego serca człowieka pochodzą zarówno dobra duchowe jak i materialne. Respiratory i niezbędny sprzęt dla szpitali wziął swój początek z dobrego serca darczyńców i za to jesteśmy im wdzięczni – powiedział ks. dr Arnold Drechsler.