Wolontariusze Caritas zawsze odpowiadali na potrzeby swoich społeczności. Trzeba było zorganizować zbiórkę – organizowali, pomóc osobie w potrzebie – pomagali, zorganizować wydarzenie – brali odpowiedzialność za jedno z działań. Kierowali się swą społeczną intuicją, reagowali na apele o wsparcie. Dziś mają też możliwość projektowania i realizowania bardziej systemowych działań – od początku do końca według własnego pomysłu. Część z nich bierze bowiem udział w projekcie „Czas na Młodzież 2019”.
Model działania w projekcie może przynieść liczne korzyści tysiącom wolontariuszy w diecezjach, szkołach czy parafiach. Przygotowanie projektów społecznych poprzedza gruntowne szkolenie, młodzi stają się bardziej samodzielni i sprawniej diagnozują potrzeby. Współgra to ze Strategią Rozwoju Wolontariatu Caritas w Polsce na lata 2020–2023.
Grupa uczestników projektu „Czas na Młodzież 2019” z Siedlec i okolic zainteresowała się takimi wyzwaniami współczesności jak kryzys czytelnictwa, szkolna monotonia i zamknięcie dzieci w domach, niedostateczna świadomość ekologiczna, brak umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz brak wzajemnej życzliwości. Projekty odpowiadające na te wyzwania są realizowane przy wsparciu coacha grupy – Renaty Szwed.
Edukują na miarę XXI wieku
Dzieci od rana do wieczora spędzają czas przed komputerem. I o ile rok temu można było temu zaradzić na wiele sposobów, dziś wiele z nich, z wiadomych powodów, pozostaje poza naszym zasięgiem. Wolontariuszki wyszły problemowi naprzeciw tworząc projekt „Czas na rodziców, czyli edukacja na miarę XXI wieku”. Studentki pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej regularnie publikują w internecie inspirujące treści, pokazują zastosowanie nauki w praktyce zachęcając do oderwania się od ekranu komputera.
Jeden z filmików w fantastyczny sposób pokazuje eksperymenty chemiczne, które można wykonać na własną rękę, kolejny proponuje najróżniejsze ćwiczenia artykulacyjne, a jeszcze inny zabawy i techniki plastyczne dla młodszych dzieci. Wolontariuszki wykorzystują wiedzę o nowych metodach pracy z dziećmi i proponują znudzonym w domu najmłodszym alternatywne sposoby spędzania czasu. Odciążają też zmęczonych zdalną nauką rodziców. Projekt ma swój fanpage na Facebooku – zapraszamy do obserwowania „Edukacji na miarę XXI wieku”!
Dzielą się bajkami
Od lat wiele mówi się o spadającym poziomie czytelnictwa. W ubiegłym roku jedynie 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie choć jednej książki. I choć wszyscy wiedzą o kryzysie i każdy zgodzi się z ogromną wartością literatury w życiu zarówno dzieci, jak i dorosłych, trudno skutecznie zaradzić problemowi. Uczestnicy projektu „Czas na Młodzież 2019” postanowili promować czytelnictwo jak tylko się da: zbierać książki, czytać samodzielnie i mówić o tym w mediach społecznościowych, dobierać dobre lektury i czytać innym. Nie chcą więc jedynie edukować i uświadamiać, lecz także pokazać dobry przykład i inspirować, np. podopiecznych domu dziecka. To wszystko da się zrobić zdalnie lub ograniczając kontakt do minimum i zachowując dystans.
Trzymają formę
„Zapraszamy do budowania sportowej Polski” – tymi słowami dziewczyny zachęcają do śledzenia ich poczynań w ramach projektu „Trzymaj formę, zrzuć kompleksy”. Mogłoby się wydawać, że krzewienie idei aktywnego stylu życia jest dziś oczywiste, a bycie „fit” stało się obowiązkiem. Działania projektowe są jednak sprowadzeniem tych oczywistych haseł do konkretu. To prezentowanie przestrzeni do aktywności sportowej na terenie Siedlec i lokalnych wydarzeń sportowych, rozmowy z mieszkańcami Siedlec związanymi ze sportem i z lokalnymi trenerami a także współpraca z klubem sportowym „Gladiator Siedlce”. Uczestniczki projektu pokazują, że sportową Polskę powinniśmy budować zaczynając od naszych małych ojczyzn i działając (na ile to w dobie pandemii możliwe) wspólnotowo, a nie indywidualnie.
Pomogą, bo mogą
Słyszymy czasem historie o tym, jak czterolatek uratował swoją babcię, prawidłowo wzywając pomoc albo jak dziewięciolatka poprawnie udzieliła pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku rodzeństwu. To zawsze wzrusza i szalenie cieszy. Ktoś musiał wykonać gigantyczną pracę, by nauczyć dzieci reagować w tak trudnych i stresujących sytuacjach. Wolontariusze realizujący projekt „Pomogę, bo mogę” postanowili szlifować umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy i dzielić się nimi z innymi, nie tylko z dziećmi i młodzieżą, ale też z dorosłymi, którzy pierwszej pomocy nie uczyli się w szkole. To niełatwe zadanie – najtrudniejsze jest jednak przełamanie bariery strachu w kryzysowej sytuacji. Jasne, że internetowe filmiki nie zastąpią ćwiczeń z pierwszej pomocy. Ćwiczenia także się odbędą, gdy już będzie to możliwe. Pamiętajmy jednak, że nawet dzięki filmowemu instruktażowi możemy uratować czyjeś zdrowie lub życie.
Tworzą fabrykę życzliwości
W codziennym pędzie często zapominamy o tym, jak ważna jest życzliwość, uśmiech i dobre słowo. „Fabryka życzliwości” to projekt , który ma nam o tym przypomnieć. Jego istotą jest przygotowanie sentencji, cytatów z literatury i przemówień, powiedzonek i przysłów, które sprawią, że uśmiechniemy się i zastanowimy nad ich treścią. Cytaty w formie wydrukowanych małych karteczek zostaną umieszczone w lokalnych miejscach użyteczności publicznej (sklepach, przychodniach, punktach sprzedaży), będą także cyklicznie publikowane w mediach społecznościowych, a na koniec powstanie spot kampanii społecznej. Napawające optymizmem cytaty sprawią, że po ich przeczytaniu będziemy po prostu mieć lepszy dzień. Tego nam dziś trzeba.
Czy zatem z wyzwaniami naszych czasów można zmierzyć się nie wychodząc z domu? Z wizją, strategią, konkretnym pomysłem uważnych młodych i odpowiednim, systemowym wsparciem osób, które im ufają – oczywiście, że tak!
Odwiedź nas na FB:
Marta Klimczak i Renata Szwed
Projekt „Czas na Młodzież 2019” ma na celu podniesienie kompetencji społecznych osób w wieku 15–29 lat na terenie całej Polski. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, partnerem wiodącym jest gdańskie stowarzyszenie Morena.