Tradycyjne polskie święta Bożego Narodzenia kojarzą się z domem, ciepłem i rodziną – nawet jeżeli dom jest skromny, a rodzina niedoskonała. Niestety, udziałem wielu osób będzie i w tym roku poczucie smutku, opuszczenia i samotności zamiast prezentów i domowej atmosfery. Z pomocą przychodzi im Caritas Polska.
W okresie przedświątecznym, z dziedzińca Caritas Polska przy ul. Okopowej w Warszawie, odjeżdżają srebrno-niebieskie radiowozy warszawskiej straży miejskiej. Od listopada trwa organizowana już po raz szósty jesienno-zimowa akcja zaopatrzenia bezdomnych w ciepły posiłek, koce i wełniane skarpety, a także kurtki i buty przekazane przez indywidualnych darczyńców. Strażnicy miejscy zawiozą też do wielu miejsc przebywania osób w kryzysie bezdomności kilkaset świątecznych paczek. Paczki przygotowali wolontariusze i pracownicy programu wychodzenia z bezdomności i uzależnień „Damy radę!” realizowanego przez Caritas Polska.
Pierwszy krok do wyjścia z bezdomności
– Oprócz słodyczy (dziękujemy firmie Wawel za wysokiej jakości czekolady), kawy i świątecznych smakołyków, w paczkach znajdują się kartki z życzeniami, opłatki oraz wizytówki z numerem telefonu, pod którym dyżurować będzie pracownik socjalny, terapeuta uzależnień oraz duszpasterz Caritas Polska. Pod tym numerem będzie można otrzymać informacje i wsparcie przy wychodzeniu z bezdomności, w problemach uzależnień i wsparcie ze strony duszpasterza Caritas Polska – informuje Janusz Sukiennik z Caritas Polska, koordynator akcji. – Po raz pierwszy uruchomiliśmy tego rodzaju pomoc. Jeżeli się sprawdzi, będzie kontynuowana przez cały rok – dodaje.
– Pamiętajmy, że kiedy umilkną kolędy i zgasną uliczne dekoracje świąteczne, pozostanie, a może nawet wróci ze wzmożoną siłą po wzruszeniach i wspomnieniach tego czasu, poczucie beznadziei i osamotnienia. W tym roku do uciążliwości związanych z zimnem, wilgocią i depresyjną pogodą dochodzą lęki i konsekwencje epidemii, która dotyka wszystkich, ale szczególnie osoby żyjące w różnych obszarach wykluczenia – tłumaczy Janusz Sukiennik. – W wielu przypadkach wyjście z bezdomności nie tylko jest możliwe ale powinno nastąpić jak najszybciej, a pomóc w tym może rozmowa, choćby telefoniczna, ze specjalistą – podkreśla.
Telefon może uratować życie
Caritas Polska wraz ze strażą miejską apelują o szczególną wrażliwość wobec dostrzeżonych w publicznych miejscach, bądź w odosobnionych koczowiskach, osób w stanie opuszczenia czy widocznej bezdomności. Wystarczy zadzwonić pod interwencyjny numer warszawskiej straży miejskiej 986, lub alarmowy numer 112, aby uratować komuś życie.
– Wszystkim wolontariuszom, darczyńcom, patrolom straży miejskiej i osobom zaangażowanym w akcję „Trochę ciepła dla bezdomnego” z całego serca dziękujemy i życzymy obfitych w Boże błogosławieństwa świąt Bożego Narodzenia i całego nadchodzącego roku – mówi Janusz Sukiennik.
Akcję „Trochę ciepła dla bezdomnego” można wesprzeć:
- wysyłając SMS o treści ZIMNO pod numer 72052 (koszt 2,46 zł);
- kierując wpłatę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, z dopiskiem „Trochę ciepła dla bezdomnego”.