Izraelska blokada Strefy Gazy musi się zakończyć, aby umożliwić jej mieszkańcom godne życie – stwierdził przewodniczący Caritas Internationalis, kard. Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga na odbywającym się w Rzymie spotkaniu tej kościelnej organizacji charytatywnej.
Dramatyczna sytuacja panuje także w Libanie, który przyjął ponad milion uchodźców syryjskich, podczas gdy Jordania ponad 600 tys., a Turcja ponad 800 tys. Z powodu walk w Syrii pomocy potrzebuje 13 mln ludzi.
Caritas w ciągu minionych trzech lat przyszła z pomocą 965 tys. ludzi w Syrii, Iraku i Gazie, zapewniając dach nad głową, opiekę zdrowotną, żywność i edukację dla dzieci. Obecny na spotkaniu bp Shlemon Warduni, przewodniczący CaritasIrak powiedział, że sytuacja w tym kraju jest szczególnie trudna dla chrześcijan, których dżihadyści z Państwa Islamskiego wypędzili z domów. Musieli oni uciekać zostawiając wszystko. Kobiety, dzieci, starcy musieli iść boso w temperaturze +48 stopni Celsjusza. 30-40 tys. chrześcijan z Mosulu i 120 tys. z wiosek Równiny Niniwy dotarło na północ Iraku śpiąc pod gołym niebem – podkreślił bp Warduni.
Tymczasem islamizacja Iraku na terenach zajętych przez dżihadystów weszła w kolejną fazę. Po wygnaniu wyznawców Chrystusa nakazali oni zmianę nazw szkół wywodzących się z chrześcijaństwa na nazwy powiązane z „bataliami Państwa Islamskiego”. Nakazali także usunięcie z wszystkich szkół w Mosulu i na kontrolowanej przez nich Równinie Niniwy lekcji języka syryjskiego. Wszystko to ma na celu wymazanie z sytemu edukacji jakiegokolwiek odniesienia do pluralizmu religijnego i kulturowego, jaki przez wieki charakteryzował ten kraj. Szkoły – w myśl przywódców Państwa Islamskiego – mają stać się teraz centrami propagandy dżihadystycznej.
W lutym br. irackie ministerstwo edukacji wprowadziło nowy program nauczania języka syryjskiego i religii chrześcijańskiej w 152 szkołach publicznych prowincji Bagdadu, Niniwy i Kirkuku. Celem tego pilotażowego projektu miało być zachowanie i przekazanie nowym pokoleniom ojczystego języka lokalnych wspólnot chrześcijańskich, których liczebność znacznie zmalała w ostatnich latach na skutek drastycznej emigracji. 152 szkoły wybrano na terenach, gdzie zamieszkiwało najwięcej ochrzczonych. Według danych ministerstwa chodziło do nich 20 tys. uczniów.
O pomocy Caritas Polska dla Strefy Gazy i Iraku: www.akcjecaritas.com