„Wyjście ku drugiemu człowiekowi to jakby otwarcie okna na świat…”
Caritas Polska we współpracy z Misją Katolicką zakończyła projekt, dzięki któremu w spalonej wiosce Ngaouboye w Republice Środkowoafrykańskiej zostało wykonanych 131 okien, drzwi i futryn. Wioska znajduje się przy głównej drodze prowadzącej do Czadu i Kamerunu. W wyniku wojny domowej, podczas przejazdu rebeliantów z Seleki oraz Baba Lade zostało tam spalonych 131 domów. Natomiast mieszkańcy zostali wysiedleni i przez dwa miesiące przebywali wraz z całymi rodzinami bez dachu nad głową. Ten czas szczególnie ciężko znosiły dzieci, które zapadały na różnego rodzaju choroby. Po przyjeździe wojska z Kamerunu, ludzie zaczęli powoli wracać do swoich domów. Jednak okazało się, że stracili cały dobytek. Wykradzione lub spalone zostały m.in.: plony w spichlerzach, ubrania, łóżka, rowery, motory, a nawet dokumenty i pieniądze.
W większości osoby pokrzywdzone pracują w rolnictwie. Źródłem ich dochodu jest sprzedaż plonów. Trudnością uniemożliwiającą odbudowę domów był brak maszyn i materiałów do wykonania drzwi i okien. Dzięki współpracy katechistów z Ngaouboye, a także Misji Katolickiej i pomocy finansowej Caritas Polska udało się stworzyć projekt odbudowy wszystkich spalonych domów. Do realizacji projektu zostali włączeni mieszkańcy wioski, każdy na miarę swoich możliwości.
W każdym projekcie, który realizujemy tutaj na misji – domagamy się od mieszkańców jakiejkolwiek partycypacji. Tak było i teraz. Nie jest dobrze dawać coś za darmo nie oczekując niczego. Wykonanie okien i drzwi wraz z futrynami – zawdzięczamy Caritas Polska (zakup desek, krokwi, gwoździ), natomiast praca stolarzy, użycie maszyn i wykorzystanie ropy jest udziałem mieszkańców oraz Misji Katolickiej w Ngaoundaye – mówi o. Benedykt Pączka z Misji Katolickiej Braci Mniejszych Kapucynów, koordynujący projekt w RŚA. Wioskę zamieszkuje 1048 osób różnych wyznań: katolicy, protestanci, a także niewielka liczba muzułmanów i animistów. Pomoc została skierowana do wszystkich osób dotkniętych rebelią bez względu na wyznanie czy poglądy religijne. Konflikt zbrojny w Republice Środkowoafrykańskiej rozpoczął się od prób obalenia prezydenta Francois Bozize w marcu 2013 roku. Następnie konflikt przerodził się w wojnę domową o podłożu religijnym.