Papież Franciszek w przemówieniu w Parlamencie Europejskim przypomniał europejskim ustawodawcom okonieczności ochrony transcendentnej godności osoby ludzkiej oraz o roli, jaką Europa powinna przyjąć w obronieludzkiej godności i praw najsłabszych, zarówno w Europie, jak i na świecie.
Ojciec Święty w swoim przemówieniu zawarł kilka kwestii i obaw, ważnych dla Caritas Europa.
Przedstawiamy stanowisko Caritas Europa wobec tej historycznej wizyty.
Głód jest „nie do przyjęcia”
Przypominając o podstawowej godności, której nieodłączną częścią jest prawo do żywności, Franciszek stwierdził, że „nie do przyjęcia jest fakt, iż miliony ludzi na całym świecie umierają z głodu, podczas gdy my pozbywamy się codziennie ton żywności z naszych stołów… Naturajest do naszej dyspozycji, mamy czerpać z niej przyjemność i prawidłowo wykorzystywać. Ale oznacza to również, że nie jesteśmy jej panami;jesteśmy gospodarzami, ale nie panami”.
Ojciec Święty przyznał, że Europa zawsze była orędownikiem działań promujących ekologię, że ziemia potrzebuje stałej troski i uwagi czyniąc wszystkich w równym stopniu odpowiedzialnymi. „Jednakże szacunek dla środowiska to coś więcej niż powstrzymanie się od jego destrukcji;to również korzystanie z niego do dobrych celów”. W tym miejscu Papież podkreślił znaczenie sektora rolnego, który zapewnia pożywienierodzinie ludzkiej.
Franciszek odniósł się również do innego obszaru, który napawa troską Caritas Europa, a mianowicie kwestii pracy. „Nadszedł czas, bypromować strategie, które tworzą miejsca pracy, ale przede wszystkim konieczne jest przywrócenie godności pracy poprzez zapewnienieodpowiednich jej warunków. Oznacza to znalezienie nowych sposobów łączenia elastyczności rynku z potrzebą stabilności i bezpieczeństwadla pracowników. To niezbędne dla rozwoju człowieka. Oznacza to również sprzyjanie odpowiedniemu kontekstowi społecznemu, który niewykorzystuje osób, ale zapewnia im, właśnie poprzez pracę, zdolność do założenia rodziny i edukowania dzieci.
Ojciec Święty porównał kontynent europejski do babci, która przestała być płodna i pełna energii, i wezwał prawodawców do tworzenia miejsc pracy. Podkreślił, że nie mogą pozwolić, aby biurokracja w instytucjach zdusiła ideały, które niegdyś definiowały ten kontynent.„Wygląda na to, że wielkie idee, które kiedyś były natchnieniem Europy, straciły na swojej atrakcyjności, a zastąpiły je biurokratyczne strony prawne jej instytucji” – powiedział Franciszek.
“Nie możemy pozwolić, aby Morze Śródziemne stało się rozległym cmentarzem”
Również zgodnie z propozycją Caritas Europa, Papież Franciszek podkreślił, że europejscy prawodawcy powinni robić więcej, abyodpowiedzieć na potrzeby imigrantów ubiegających się o ochronę międzynarodową.
„Musi być wspólna odpowiedź na kwestię migracji. Nie możemy pozwolić, aby Morze Śródziemne stało się rozległym cmentarzem!” – apelował Ojciec Święty. Wezwał też przywódców europejskich, aby bardziej pomagali migrantom przybywającym do Europy. Należy na nowo wstrzyknąć impuls i energię w „nieco starawy i wymizerowany” kontynent.
„Każdego dnia do europejskich wybrzeży przybijają łodzie pełne mężczyzn i kobiet, którzy potrzebują akceptacji i pomocy. Brak wspólnego wsparcia w ramach Unii Europejskiej stwarza ryzyko, że do głosu dojdą partykularne rozwiązania problemu; rozwiązania, które nie biorą pod uwagę ludzkiej godności imigrantów, a tym samym przyczyniają się do niewolniczej pracy i ciągłych napięć społecznych. Musimy działać przeciwko przyczynom, a nie tylko skutkom” – mówił Franciszek.
REAKCJE:
Ks. Erny Gillen, Przewodniczący Caritas Europa tak skomentował wystąpienie Papieża w Strasburgu:
„Ojciec Święty udzielił przesłania odwagi i nadziei na pogłębienie europejskiego projektu przypominając przywódcom europejskim o jego pierwotnym celu. W bardzo bezpośredni i jasny sposób Papież odniósł się do wyzwań ludzi w Europie i na świecie. Podkreślił znaczenie godności człowieka i praw jednostki i przypomniał o istocie dobra wspólnego oraz relacji międzyludzkich”.
Jorge Nuño Mayer, Sekretarz Generalny Caritas Europa: „Powinna być przed- i popapieska wizytacja europejskich instytucji, ponieważ Ojciec Święty przypomniał naszym politykom, że mają być polityczni, mają służyć ludziom i dobru wspólnemu pamiętając zawsze o najsłabszych. Podkreślił również znaczenie głosu Europy wobec reszty świata przypominając, że Europa ponosi odpowiedzialność. Europa powinna być modelem i powinna wspierać inne kraje w osiągnięciu większej sprawiedliwości i pokoju. My, w Caritas Europa, mamy nadzieję,że inspirujące przesłanie Ojca Świętego wznieci potrzebne zaufanie, współpracę i trwałość w dłuższej perspektywie, aby odpowiedzieć naprzyczyny cierpienia”.
Tłumaczenie: Urszula Szafrańska, CP
Foto: Caritas Europa