W orędziu wydanym z tej okazji napisał: „Kościół bez granic, matka wszystkich, szerzy w świecie kulturę przyjmowania i solidarności, zgodnie z którą nikogo nie wolno uważać za niepotrzebnego, będącego nie na swoim miejscu czy do odrzucenia. Jeżeli wspólnota chrześcijańska rzeczywiście żyje swoim macierzyństwem, to umacnia, ukierunkowuje i wskazuje drogę, cierpliwie towarzyszy, staje się bliska przez modlitwę i przez dzieła miłosierdzia”.
Liczbę migrantów w całym świecie szacuje się na ok. 200 mln, w tym najwięcej – 56 mln – w Europie. Drugie miejsce zajmuje Azja – 50 mln, a trzecie – Ameryka Północna, gdzie jest ich 41 milionów.
Wojny, prześladowania i terror to najbardziej tragiczne przyczyny, dla których ludzie opuszczają swój dom rodzinny i ojczyznę w poszukiwaniu lepszego bytu. Liczną rzeszę stanowią też ci, którzy migrują ze względów ekonomicznych, naukowych, rodzinnych czy zdrowotnych.
Dlatego też, zachęcam wszystkich do modlitwy w intencji uchodźców zmuszonych do ucieczki ze swoich krajów, na terenie których toczą się konflikty zbrojne. To bardzo ważne, żeby pamiętać o wsparciu duchowym ludzi, którzy zostawili swoje rodzinne domy i muszą rozpocząć swoje życie na nowej ziemi – podkreślił ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska
Caritas Polska zgodnie ze swoją misją wspiera migrantów w ich zmaganiach w odnalezieniu się w nowej ojczyźnie. Przebywający w Polsce migranci bez względu na przynależność religijną otrzymują wsparcie. W ramach pomocy dla cudzoziemców działają Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas. Są one odpowiedzialne za udzielanie wsparcia cudzoziemcom, którzy znaleźli się w Polsce. W roku 2014 Centra Caritas udzieliły pomocy ponad 3000 uchodźców.