Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą pod przewodnictwem biskupa Adama Lepy w bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi. Przygotowanie czytań i przekazanie darów powierzono osobom z niepełnosprawnością. Dalsza część uroczystości odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Obchody Roku Caritas rozpoczął ks. Andrzej Partyka, dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej: Chcielibyśmy nie tylko podsumować nasze działania, ale także skłonić do refleksji i natchnąć nowymi pomysłami przed nowymi wyzwaniami, jakie pewnie staną jeszcze przed nami w przyszłości. Tak, abyśmy mieli odwagę wyznaczać sobie cele, które czasami wydają się nieosiągalne. Myślę, że spotkanie z osobami, które na co dzień mierzą się z niepełnosprawnością, z różnymi barierami, może być dobrą okazją, abyśmy pomyśleli o swoim życiu, a szczególnie o sytuacjach, w których ulegamy zwątpieniu czy zniechęceniu.
Następnie o. Hubert Matusiewicz, zastępca Dyrektora Caritas Polska, podziękował wszystkim osobom zaangażowanym we wspieranie i pomoc osobom z niepełnosprawnością.
Potrzebujemy Was po to, abyśmy dzięki Wam stawali się bardziej dojrzałymi ludźmi i za to serdecznie dziękuję. Caritas pomaga osobom niepełnosprawnym z prostego powodu – ponieważ mają oni pełne prawo oczekiwać, żeby ktoś wsparł ich w dźwiganiu ich trudności i pokonywaniu barier. Od samego początku swojego na nowo podjętego zadania przed 25 laty, Caritas podjęła się tego zadania. Ta działalność ma swoje wymierne efekty. Możemy zauważyć, jak wiele się dokonało. Dokonało się dzięki ogromnemu wysiłkowi pracowników, wolontariuszy, ale także dzięki harmonijnej współpracy z administracją samorządową. Tym mierzy się dojrzałość społeczeństwa, jak troszczy się o najsłabszych.
Anna Mroczek, dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, zwróciła uwagę na rolę administracji, którą jest wspieranie działalności organizacji pozarządowych, a Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi, podziękował i złożył wyrazy uznania dla pracy Caritas Archidiecezji Łódzkiej.
Władysław Skwarka, dyrektor łódzkiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w swym wystąpieniu podsumował dotychczasową współpracę z Caritas Archidiecezji Łódzkiej i wyraził chęć jej kontynuacji.
Niewątpliwie najważniejszymi postaciami konferencji były osoby z niepełnosprawnością, które wystąpiły w drugiej części spotkania, poświęconej zagadnieniu bycia aktywnym. Damian Kołodziejczyk opowiedział o roli spółdzielni socjalnej w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością na podstawie przykładu firmy Open Technologies, która współpracuje z Caritas w ramach projektu „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy IV”, dając szansę na staże rehabilitacyjne oraz pracę beneficjentom projektu. Swoje świadectwa wiary i wytrwałości w dążeniu do celu zaprezentowali: Marcin Zalewski i Tomasz Fałendysz. Obydwaj panowie pomimo niepełnosprawności rozwijają swoje pasje i zainteresowania, podejmują coraz to nowe wyzwania i z ogromnym optymizmem patrzą w przyszłość. Ich sylwetki pokazały, jak ważne są nasze marzenia i cele, które stawiamy sobie w życiu codziennym, a wszelka podejmowana aktywność zarówno zawodowa, jak i społeczna jest niezbędna w ich realizacji.
To właśnie zagadnieniu aktywizacji zawodowej i społecznej poświęcone było ostatnie wystąpienie. Natalia Gajek z Ośrodka Aktywizacji Zawodowej i Społecznej podsumowała również działania na rzecz osób z niepełnosprawnością, realizowane przez łódzką Caritas.
Uroczystość zakończyła się wspólnym śpiewaniem kolęd uczestników oraz kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.