„Obserwujemy, że zgłaszający się bezdomni są w coraz gorszym stanie zdrowia i wymagają coraz większej opieki. Miejsc w schroniskach brakuje już nie tylko w zimie” – ocenia sytuację Joanna Kaup-Markiewicz, kierowniczka schroniska Caritas Archidiecezji Warszawskiej „Przystań”
Caritas apeluje do społeczeństwa, o zwrócenie uwagi na osoby bezdomne przebywające w miejscach publicznych, a w szczególności w miejscach odosobnionych, takich jak pustostany, piwnice, węzły cieplne, działki, szałasy i namioty. Zwracajmy również uwagę na sytuację osób starszych, mieszkających samotnie, które oprócz bezdomnych są najczęstszymi ofiarami zimy. Od października do końca stycznia b.r. zmarły już w Polsce z wyziębienia 64 osoby, z czego 5 w województwie mazowieckim. W wielu przypadkach można było temu zapobiec. Od jednego telefonu do Straży Miejskiej lub Policji może zależeć ludzkie życie.
„W okresie zimowym wspólnie z jadłodajniami w dzielnicach współpracujemy rozwożąc gorące posiłki po pustostanach, po barakach, tam, gdzie oni przebywają. Są to ludzie, bliźni… czy są trzeźwi, czy nie – Straż Miejska zawsze udzieli takiej pomocy” mówi Beata Wąsowska z patrolu warszawskiej Straży Miejskiej.
Telefon interwencyjny do Straży Miejskiej w całej Polsce: 986, do Policji: 997
Caritas wydaje rocznie 1 800 000 posiłków dla osób ubogich. W całej Polsce Funkcjonuje sieć noclegowni, jadłodajni, punktów wydawania odzieży i schronisk Caritas przeznaczonych dla osób bezdomnych i ubogich.
Posłuchaj wypowiedzi p. Stanisława, bezdomnego z Warszawy: