Już w przeddzień ŚDCh w Szpitalu w Kolbuszowej na Oddziale Nefrologii Biskup Rzeszowski Jan Wątroba zwrócił się do chorych tymi słowami: „Wielką sztuką jest przyjmowanie cierpienia, dlatego przychodzimy do Matki Pocieszenia czczonej w tej kaplicy.”
Centralnej uroczystości w Sanktuarium Pani Rzeszowa przewodniczył również Pasterz Kościoła Rzeszowskiego. W imieniu wszystkich zgromadzonych w bazylice oraz łączących się z nimi przez fale Radia Rzeszów i Katolickiego Radia VIA Księdza Biskupa powitała chora na SM – Teresa Gajdek, mówiąc miedzy innymi: „Przynieśliśmy ze sobą nasze niełatwe życie, naznaczone często wieloma ograniczeniami, bólem i łzami, bo gdzież pójdziemy? Przecież to sam Zbawiciel – Najdoskonalszy Lekarz powiedział, że nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci co się źle mają. A my mamy się źle, prawie każdy inaczej, ale każdy z nas jednakowo pragnie i szuka nadziei.” W homilii biskup przypomniał, że ten dzień ustanowił św. Jan Paweł II w dniu 13 V 1992 r. i wyznaczył dzień objawień Niepokalanej w Lourdes – 11 lutego na jego przeżywanie: „Spotykając się z chorymi nazywał ich skarbem Kościoła. Był wzorem jak przyjmować cierpienie. Uczył nas zakochania w Chrystusie cierpiącym na krzyżu i zwycięskim w zmartwychwstaniu.” Następnie kaznodzieja nawiązał do aktualnego orędzia Ojca św. Franciszka: „Mądrość serca to trwanie przy bliźnim i to jest najlepsza odpowiedź na wszystkie zakusy eutanazji i pozornej pomocy, bo oni czują atmosferę miłości i akceptacji.”
W południe tego samego dnia biskup Jan Wątroba dokonując poświęcenia kaplicy w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Szopena w Rzeszowie powiedział: „Kaplica jest najpiękniejszym darem na Dzień Chorego.” Podziękował wszystkim, którzy się przyczynili do powstania tej pięknej kaplicy.
W Dniu Chorego biskup pomocniczy Edward Białogłowski spotkał się z chorymi i personelem w Szpitalu MSW w Rzeszowie. Następnego dnia w Zespole Placówek Medycznych w Górnie – Sanatorium, Hospicjum i Domu Pomocy Społecznej, podczas homilii w kaplicy Ośrodka powiedział: „Tu szukają łaski zdrowia ci co są w sanatorium, tu przybywają także pensjonariusze w starszym wieku jako mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej oraz w swojej kaplicy w hospicjum doświadczeni terminalnym cierpieniem.” Następnie kaznodzieja nawiązał do Lourdes stwierdzając że w 1858 roku tam wytrysło za wskazaniem Maryi źródło nadziei.
Mieszkańcy DPS przy ulicy Załęskiej w Rzeszowie oraz przybyli tam przedstawiciele podobnych placówek z Rzeszowa i regionu przeżywali ten szczególny dzień pod przewodnictwem biskupa Kazimierza Górnego. Pozdrawiając wszystkich pasterz powiedział, że czynimy to w roku św. Jana Pawła II. Kaznodzieja podziękował za ofiarną posługę wobec chorych i niepełnosprawnych.
Biskup Kazimierz w homilii na Oddziale Paliatywnym w Rzeszowie skierował do chorych następujące słowa: Przywołajmy rok 1858 w Lourdes. Dziś do tego sanktuarium przybywa 6 mln pielgrzymów i chorych. Trzeba pomyśleć o tym zwycięstwie wiary. Ogromnie nam potrzeba, abyśmy ufali Matce Bożej. Jesteśmy w miejscu gdzie obecność Pana Jezusa jest szczególna. Życzę chorym, aby zapraszali Jezusa do swoich serc i wołali: „Jeśli chcesz możesz mnie oczyścić”. Przyjdź i moje cierpienie weź do siebie. Obecność tego pasterza i odprawienie niedzielnej Eucharystii na Oddziale Paliatywnym w Rzeszowie oraz spotkanie z chorymi zamknęło oficjalne obchody Światowego Dnia Chorego w naszej diecezji.
Cytując bł. Matkę Teresę z Kalkuty, istotę tego dnia wyraziła dyrektor DPS przy ul. Powstańców Styczniowych w Rzeszowie, dziękując Biskupowi Janowi za nawiedzenie ich domu: „Naszym Pacjentem jest Jezus.”
Chorzy w całej naszej diecezji otrzymali wizerunek Pani Rzeszowa z fragmentem Orędzia Ojca św. Franciszka.
Caritas Diecezji Rzeszowskiej co roku koordynuje obchody tego Dnia w diecezji.
s. Joanna Smagacz – sekretarz CDR