Akcja ma charakter wychowawczy: uczy, że miłość bliźniego wymaga od nas daru z siebie: swojego czasu, pieniędzy, zainteresowania. Jej głównym celem jest wychowanie dzieci i młodzieży w duchu miłosierdzia i wrażliwości na potrzeby innych osób.
Krakowska Caritas rozprowadziła na terenie archidiecezji krakowskiej ponad 20 tysięcy tekturowych skarbonek, do których można wrzucać datki w okresie Wielkiego Postu. Rezygnując z drobnych, ale konkretnych przyjemności, takich jak słodycze czy różne formy rozrywki, można zaoszczędzić pieniądze i przeznaczyć je na dobry cel. Ofiary zebrane przez dzieci archidiecezji krakowskiej zostają w parafiach. Będą przeznaczone na pomoc najuboższym, chorym, starszym i samotnym.
W orędziu na tegoroczny Wielki Post papież Franciszek wzywa chrześcijan do przeciwstawienia się „globalizacji obojętności”. „Również jako pojedyncze osoby mamy pokusę obojętności. Mamy przesyt wstrząsających wiadomości i obrazów, które nam opowiadają o ludzkim cierpieniu, i zarazem czujemy całą naszą niemożność działania. Co zrobić, aby nie dać się wciągnąć w tę spiralę przerażenia i bezsilności? – pisze.
Jedną z rad papieża Franciszka jest przypomnienie, że „możemy pomagać poprzez gesty miłosierdzia, docierając zarówno do bliskich, jak i dalekich dzięki licznym organizacjom charytatywnym Kościoła. Wielki Post jest czasem sprzyjającym temu, aby okazać to zainteresowanie drugiemu, poprzez znak, choćby mały, ale konkretny, naszego udziału w powszechnym człowieczeństwie.”
Dziękujemy wszystkim katechetom, księżom i wolontariuszom, którzy zaangażowali się w propagowanie akcji „Jałmużna Wielkopostna”. Centrala Caritas posiada jeszcze zapas skarbonek dla tych, którzy chcieliby włączyć się w akcję.
Agnieszka Homan
Caritas Archidiecezji Krakowskiej