Spotkanie medycznego środowiska Caritas w Polsce zorganizowane przez Caritas Diecezji Opolskiej przy współudziale Caritas Archidiecezji Katowickiej i Caritas Polska wpisane jest w cykl obchodów Roku Caritas.
Celem sympozjum była wymiana doświadczeń i podsumowanie 25 lat posługi chorym i starszym w Caritas diecezji Opolskiej, posiadającej najbogatsze i najdłuższe doświadczenia w tej dziedzinie na terenie Polski.
W sympozjum uczestniczyli członkowie środowisk medycznych Caritas zaangażowanych głównie w opiekę pielęgniarską, rehabilitacyjną i hospicyjną.
Spotkanie środowiska medycznego rozpoczęło się mszą świętą pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji opolskiej – Rudolfa Pierskały. Ksiądz Biskup w homilii dając za przykład osiem błogosławieństw człowieka starego zwrócił uwagę na empatię i oddanie z jakimi pracownicy Caritas posługują potrzebującym.
Moderatorem i gospodarzem spotkania był dyrektor Caritas diecezji opolskiej ksiądz Arnold Drechsler. Prelegentami zaś byli w większości praktycy realizujący na co dzień konkretne działania na rzecz osób potrzebujących pomocy .
Ksiądz Zdzisław Tomziński, dyrektor Archidiecezjalnego Domu Hospicyjnego w Katowicach przedstawił proces przeżywania choroby i śmierci osoby chorej w rodzinie w kontekście posługi hospicyjnej Caritas.
O historii i codzienności pielęgniarskiej opieki środowiskowej posiadającej w Caritas opolskiej 23letnią tradycję opowiedziały pielęgniarki: Monika Kocot, Beata Ściupider, Anna Wójcik i Sonia Gielzok.
O działalności gabinetów rehabilitacyjnych i pomocy jaką stanowią szczególnie dla mieszkańców mniejszych miejscowości i wsi opowiedział rehabilitant i fizjoterapeuta Roland Pampuch
Specjalnym gościem sympozjum był dyrektor oddziału opolskiego NFZ, Tomasz Uher. W referacie „Opieka medyczna w miejscu zamieszkania – doświadczenia i perspektywy współpracy NFZ i Caritas Diecezji Opolskiej” prelegent przedstawił dane dotyczące świadczeń placówek Caritas oraz innych podmiotów. Działania Caritas w zakresie pielęgniarskiej opieki domowej szczególnie cenione są w trudnych warunkach, poza dużymi miastami, tam, gdzie często inni świadczeniodawcy nie podejmują aktywności.
Na temat troski o chorych w parafii wzruszająco mówił ksiądz Edmund Podzielny, protonotariusz apostolski. Na temat troski gminy o chorych i starszych we współpracy z Caritas w sposób wymowny i rzeczowy powiedzieli przedstawiciele władz samorządowych z Kolonowskiego i Murowa. Na koniec głos zabrał Erwin Marsonek, zastępca wójta gminy Dąbrowa, przedstawiciel rodziny, nad której członkami opiekę medyczną sprawowała stacja opieki Caritas diecezji opolskiej.
Spotkanie podsumował O. Hubert Matusiewicz, wicedyrektor Caritas Polska.
[masterslider id=”56″]