Ks. prof. Przygoda zachęca, by pamiętać w tym dniu także o cennych inicjatywach pomocowych podejmowanych przez chrześcijańskie stowarzyszenia, fundacje i grupy samopomocowe. Dodaje, że w Roku Życia Konsekrowanego warto wspomnieć o „nieocenionej roli zakonów, zwłaszcza zakonów żeńskich, w świadczenie pomocy chorym i niepełnosprawnym dzieciom, młodzieży, rodzinom dysfunkcyjnym, ludziom w podeszłym wieku”. – Na moim seminarium w KUL powstaje na ten temat rozprawa doktorska, która – mam nadzieję – pokaże niebawem ogrom pracy charytatywnej sióstr zakonnych w Polsce w minionym ćwierćwieczu. Ponadto tegoroczny Tydzień Miłosierdzia będzie miał na celu zwrócenie naszej uwagi na rodziny będące w jakiejś potrzebie. Parafrazując słynne słowa ks. Jana Twardowskiego, chciałbym może trochę patetycznie zaapelować: „śpieszmy się pomagać rodzinom, tak szybko się rozpadają” – powiedział w rozmowie z Radiem Plus Radom kierownik Katedry Teologii Charytatywnej KUL.
Ks. prof. Wiesław Przygoda odniósł się również do ogłoszenia przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia. Podkreślił, że pragnieniem wielu Polaków jest oczyszczenie z nienawiści, zakłamania i wielu innych niechrześcijańskich przejawów życia publicznego w kraju. Mówi, że „jako naród staczamy się bowiem w jakieś ciemne zakamarki ducha i moralne manowce”. – W takiej atmosferze na dłuższą metę nie da się żyć i pracować. Emigracja faktyczna lub wewnętrzna nie może być rozwiązaniem tego problemu. Naszą Ojczyznę należy uzdrowić i odnowić. A można tego dokonać nie przez jakieś reformy strukturalne czy instytucjonalne, lecz przez odnowę ludzkich serc i sumień. Oby Rok Miłosierdzia był przez nas wreszcie wykorzystaną szansą! – podkreślił ks. Przygoda.
Ks. Przygoda przyznał również, że ogłoszenie przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia jest dla niego niespodzianką. – Zważywszy natomiast na stałe występowanie tematu miłosierdzia w nauczaniu Ojca Świętego nie jest to duże zaskoczenie. Trzeba jednak przyznać, że w nauczaniu papieskim zawsze występuje wiele wątków i zakresów tematycznych. Ich oddziaływanie na praktykę duszpasterską jest jednak bardzo zróżnicowane. Czasem niewielkie, krótkotrwałe. Jeżeli jednak papież ogłasza Rok Miłosierdzia to niejako zmusza duszpasterzy do wprowadzenia tego wątku w całokształt działalności duszpasterskiej, a więc w nauczanie, liturgię i posługę społeczno-charytatywną – podkreślił ks. Przygoda.
Konsultor Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski zwrócił też uwagę, że już sam kontekst ogłoszenia tego wielkiego wydarzenia, jakim będzie w Kościele Rok Miłosierdzia, wskazuje – w jego przekonaniu – że papieżowi Franciszkowi chodzi o zwrócenie uwagi wiernych na wartość Sakramentu Pokuty i Pojednania – niestety coraz częściej przez nich zaniedbywanego, co z kolei wobec spowiedników rodzi wyzwanie do chętnego podejmowania trudnej posługi w konfesjonale.
Drugi ważny akcent Roku Miłosierdzia – mówi dalej pastoralista – polega na zaproszeniu wszystkich uczniów Chrystusa – bez względu na przynależność stanową – do podjęcia uniwersalnego posłannictwa bycia świadkiem miłosierdzia, w myśl słów Ewangelii: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”. – Polacy jako pierwsi usłyszeli od św. Faustyny Kowalskiej, że świadczyć o Bożym Miłosierdziu można słowem, modlitwą i uczynkami miłosierdzia. To przesłanie trzeba ogłosić światu. Wielka w tym rola Sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach, które już stało się światową stolicą Miłosierdzia Bożego – powiedział ks. Przygoda.
Rok Miłosierdzia rozpocznie się 8 grudnia 2015 a zakończy 20 listopada 2016 r.
rm