Naturalnym środowiskiem wzrostu człowieka jest rodzina, gdzie miłość, czyli Caritas pełni zasadniczą rolę. Ta miłość budująca rodzinę znajduje się w samym centrum cywilizacji miłości. Jednocześnie większość dzieł Caritas w Polsce stanowi pomoc dla członków rodziny lub całych rodzin – mówi ksiądz Marek Dec, zastępca dyrektora Caritas Polska.
Obchody Tygodnia Miłosierdzia odbywają się przede wszystkim w diecezjach. Zazwyczaj przewodniczy im biskup diecezjalny, organizują je Caritas Diecezjalne. Jest to zawsze okazja do radosnego i świątecznego spotkania tych, którzy na co dzień oddają się pracy charytatywnej, niosąc pomoc bliźnim. Chodzi tu przede wszystkim o wolontariuszy zwłaszcza ze Szkolnych Kół Caritas i Parafialnych Zespołów Caritas. To także święto wszystkich, którzy czują się wewnętrznie wezwani do tego, żeby naśladować Chrystusa, jako Dobrego Samarytanina i dla samej Caritas okazja do wyrażenia wdzięczności wszystkim naszym ofiarodawcom.
W roku 25-lecia Caritas w Polsce, będącego Rokiem Caritas, Tydzień Miłosierdzia przeżywany jest w sposób szczególny. Niektóre Caritas diecezjalne w tym czasie obchodzą swoje patronalne jubileusze.
Co roku w Tygodniu Miłosierdzia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach ma miejsce ogólnopolskie spotkanie wolontariuszy Caritas w Polsce. W tym roku spotkanie to odbędzie się 18 kwietnia. Uroczystą Mszę św. odprawi Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, w koncelebrze udział wezmą dyrektorzy Caritas diecezjalnych w Polsce i Caritas Polska. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie wolontariuszy połączone z koncertem, świadectwami wolontariuszy i integracją.