Specjalizacja trwała dwa lata. Program dydaktyczny obejmował 900 godz., w tym blok ogólnozawodowy – 330 godz., blok specjalistyczny – 570 godz. Blok specjalistyczny składał się z części teoretycznej – 360 godz. i części praktycznej – 210 godz. Część teoretyczna odbywała się w ośrodkach szkoleniowych w Opolu i na Górze św. Anny.
Zajęcia praktyczne dla uczestniczek specjalizacji miały miejsce w podmiotach leczniczych udzielających świadczenia zdrowotne w rodzaju podstawowej opieki zdrowotnej.
Staże zawodowe odbywały się w domach pomocy społecznej dla przewlekle chorych, a także zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, domach pomocy społecznej i oddziałach geriatrycznych. Ponadto w domach pomocy społecznej dla dzieci z upośledzeniem umysłowym oraz w domach pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Po zakończeniu szkolenia specjalistycznego, które było warunkiem przystąpienia do egzaminu państwowego, 40 pielęgniarek Caritas Diecezji Opolskiej intensywnie przygotowywało się do egzaminu państwowego. Egzamin miał miejsce w Warszawie w dniu 14.04.2015 r. Wszystkie pielęgniarki zaliczyły go z wynikiem pozytywnym. Po zdanym egzaminie czterdzieści pielęgniarek Caritas Diecezji Opolskiej uzyskało tytuł specjalisty w dziedzinie opieki długoterminowej. Gratulujemy!!!
opr. mgr Marianna Turczyk
Pielęgniarka Rejonu Opolskiego Caritas Diecezji Opolskiej