Liczbę migrantów w całym świecie szacuje się na ok. 200 mln, w tym najwięcej – 56 mln – w Europie. Drugie miejsce zajmuje Azja – 50 mln, a trzecie – Ameryka Północna, gdzie jest ich 41 milionów.
Wojny, prześladowania i terror to najbardziej tragiczne przyczyny, dla których ludzie opuszczają swój dom rodzinny i ojczyznę w poszukiwaniu lepszego bytu. Liczną rzeszę stanowią też ci, którzy migrują ze względów ekonomicznych, naukowych, rodzinnych czy zdrowotnych.
Dla Caritas temat pomocy migrantom i uchodźcom jest niezwykle ważny. W Roku Caritas miesiąc czerwiec poświęciliśmy tematyce uchodźczej. Celem tej akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa polskiego na problem migrantów, którzy przybywając do Polski czują się wykluczeni społecznie. Chcemy zaznaczyć, że każdy człowiek bez względu na kolor skóry, wyznanie i kulturę ma niezbywalne prawo do poszanowania godności ludzkiej.
Dlatego też, zachęcam wszystkich do modlitwy w intencji uchodźców zmuszonych do ucieczki ze swoich krajów, na terenie których toczą się konflikty zbrojne. To bardzo ważne, żeby pamiętać o wsparciu duchowym ludzi, którzy zostawili swoje rodzinne domy i muszą rozpocząć swoje życie na nowej ziemi – podkreślił ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska
Caritas Polska zgodnie ze swoją misją wspiera migrantów w ich zmaganiach w odnalezieniu się w nowej ojczyźnie. Przebywający w Polsce migranci bez względu na przynależność religijną otrzymują wsparcie. W ramach pomocy dla cudzoziemców działają Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas. Są one odpowiedzialne za udzielanie wsparcia cudzoziemcom, którzy znaleźli się w Polsce. W roku 2014 Centra Caritas udzieliły pomocy ponad 3000 uchodźców.