W lipcu odbywają się już pierwsze turnusy Wakacyjnej Akcji Caritas, która jest jedna z naszych największych i najstarszych inicjatyw. Polega ona organizacji oraz na dofinansowaniu wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z rodzin, których nie stać na opłacenie kolonii czy obozów. Diecezjalne Caritas dysponują 52 własnymi w pełni wyposażonymi ośrodkami wypoczynkowymi, ale na czas wakacji wynajmowanych jest ok. stu dodatkowych ośrodków nad morzem, w górach, nad jeziorami i w innych atrakcyjnych miejscach. Koloniści poznając różne zakątki kraju, przez zabawę i program edukacyjno-wychowawczy zdobywają wiele ciekawych umiejętności, których nie mogliby zdobyć zostając latem w swoich miejscach zamieszkania. Do wyjazdów starannie przygotowuje się kadra pedagogiczna, w szeregach której jest wielu wychowawców-wolontariuszy dokładających wszelkich starań, aby dzieci mogły spędzić ten letni czas miło i bezpiecznie. Kierownicy wypoczynku to osoby doświadczone, zazwyczaj duszpasterze lub nauczyciele. Turnusy mają charakter integracyjny, są okazją do wymiany doświadczeń dzieci z różnych grup społecznych.
Nasza Wakacyjna Akcja Caritas zasilana jest przede wszystkim ze środków Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, zbiórek diecezjalnych, darowizn indywidualnych sponsorów i darczyńców oraz dotacji kuratoriów oświaty czy Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W tym roku 18 Caritas diecezjalnych w Polsce organizuje wypoczynek letni dla dzieci polonijnych w Polsce w projekcie pt.: „Pomóżmy dzieciom, by każdy z nich stał się tym, kim stać się może – kolonie Caritas dla dzieci polonijnych i polskich” w ramach realizacji zadania publicznego pod nazwą „Wspieranie oświaty polonijnej w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz organizowania kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży”. Są to dzieci z Ukrainy, Białorusi i Litwy. W tym roku organizację wypoczynku dla dzieci polonijnych przejęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Z powodu niskiego dofinansowania uzyskanego przez Caritas w tym roku, tylko 385 dzieci skorzysta z wakacji letnich w Polsce. W związku z tym apeluję do ludzi dobrej woli o wsparcie wypoczynku dzieci polonijnych za pośrednictwem ekumenicznego serwisu charytatywnego POMAGAM www.pomagam.caritas.pl, który rozpoczął już zbiórkę na ten cel.
Ważny jest fakt, że na koloniach Caritas odbywa się naturalna integracja dzieci polskich i dzieci polonijnych.
Wakacyjna Akcja Caritas jest możliwa dzięki zaangażowaniu tysięcy wolontariuszy. Wielu z Was wyjeżdża na kolonie Caritas co roku, a wiem, że są osoby, które pomagają nawet na dwóch turnusach w czasie jednych wakacji. Rola wolontariuszy na koloniach jest nieoceniona. Są to ludzie bardzo oddani, pracujący z pasją.
Drodzy Wolontariusze dziękuję Wam bardzo serdecznie za to świadectwo wrażliwości na potrzeby dzieci! Dziękuję również wszystkim przyczyniającym się do organizacji i wsparcia wypoczynku dzieci i młodzieży!
Dziękuję Darczyńcom i życzę, aby uśmiech dziecięcy stał się najlepsza nagrodą za okazane serce. A Wam, uczestnikom kolonii Caritas, życzę niezapomnianych wrażeń z wakacyjnych podróży!