W ramach wcześniejszego projektu powstał Dom Dziennego Pobytu im. Janusza Korczaka, które umożliwia edukację dla ok. 100 dzieci z wioski.
Obecny projekt Caritas przyczyni się do kontynuacji pracy, by wzmocnić instytucjonalnie Centrum, gdzie dziennie przychodzi kilkadziesiąt dzieci. Monika będzie pracować z 3 grupami społecznymi: dziećmi, matkami oraz nauczycielami i edukatorami. Zamierzamy rozszerzyć obecny projekt o aspekt szkolenia nauczycieli.
W szczególnej sytuacji pośród mieszkańców tysięcznej wioski Duadze w południowej Ghanie są dzieci i matki, stanowiące wg danych miejscowego departamentu socjalnego ponad 60% społeczności w wiosce. Ze względu na brak jakiegokolwiek przemysłu w tym regionie, głównym źródłem utrzymania jest rolnictwo, hodowla bydła, jednoosobowa działalność biznesowa i produkcja oleju palmowego, przy której zaangażowane są całe rodziny. Jednak przychód ze sprzedaży upraw i oleju jest na tyle niski, że pozwala on na zabezpieczenie tylko podstawowych potrzeb w rodzinie. Przeciętna ghańska rodzina liczy 6 osób. Świadomość edukacji dzieci odgrywa ważną rolę w wiosce ale ze względu na sytuację społeczno-gospodarczą, kobiety każdego dnia stają przed wyborem, czy wysłać dziecko do szkoły, czy mieć dodatkowe ręce do pracy. Nie stać ich na to by każde dziecko miało szanse pójść do szkoły.
Nasza wolontariuszka po przyjeździe do Ghany powiedziała: „Jestem w domu. Z dzieciakami zobaczę się w przyszły czwartek bo wiele z nich nie ma w tym momencie w wiosce”.
Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.