Dane ONZ są zastraszające: ponad 12 mln osób potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej w Syrii, w tym prawie 6 mln dzieci (wszystkie statystyki podają, że dzieci stanowią 50% dotkniętych przez wojnę). jest to ponad dwunastokrotny wzrost. 8 mln ludzi potrzebuje pomocy w Iraku, 7,6 mln ludzi to wewnętrznie przesiedleni w Syrii, 3 mln w Iraku. Poza granicami Syrii jest 4 mln uchodźców syryjskich. Do tej pory 200 tys. ludzi zostało zabitych, a ponad 1 mln rannych.
W 2014 r. 55 organizacji kościelnych, w tym 30 charytatywnych pracowało w 7 krajach wg najbardziej potrzebujących pomocy: Syrii, Libanie, Jordanii, Iraku, Turcji, Egipcie oraz na Cyprze. W projektach pracowało 2100 pracowników i 5200 wolontariuszy. Tylko w 2014 r. udzielono pomocy o wartości 120 mln USD dla ponad 4 mln ludzi w tych 7 krajach. Około 40% tej kwoty zostało wykorzystane w samej Syrii, a skorzystało z niej 2,7 mln osób potrzebujących.
Pomocy udzielono w 5 obszarach:
- pomoc żywnościowa- jej wartość szacuje się na 30 mln USD z czego 24 mln przeznaczono na pomoc wewnątrz Syrii (stanowi to 23%)
- produkty nieżywnościowe: wartość ok. 24 mln zł mniej więcej równo w Syrii, Libanie, Jordanii, Iraku (19%)
- Edukacja: wartość ok. 23 mln USD przede wszystkim w Libanie i Jordanii (18%)
- Zdrowie: wartość ok. 20 mln USD, szczególnie w Libanie i Jordanii (16%)
- Pomoc w znalezieniu zakwaterowania: ponad 8 mln USD, wykorzystano przede wszystkim w Jordanii i Iraku (7%).
W czasie spotkania do zgromadzonych swoje przemówienie skierował również Ojciec Święty Franciszek. Papież poruszył przede wszystkim 4 ważne sprawy:
- Zwrócił uwagę na rolę wspólnoty międzynarodowej. Przez to, że nie jest ona w stanie znaleźć odpowiedniego rozwiązania rozwija się handel bronią.
- Wszyscy są świadomi, że skutki tej wojny są na barkach najbiedniejszych ludzi. Wołał o znalezienie rozwiązania, ale nie militarnego, które spowodowałoby jedynie wzrost agresji.
- Przypomniał o dzieciach, które pozbawione są podstawowych praw. To koresponduje z danymi ONZ i spostrzeżeniami Caritas pracującej na Bliskim Wschodzie.
- W Syrii i w Iraku zło wojny niszczy budynki, infrastrukturę ale przede wszystkim niszczy świadomość człowieka. W swojej encyklice „Laudato si” Ojciec Święty mówi: „Zanik pewnej kultury może być równie albo jeszcze bardziej poważny jak wyginięcie gatunku zwierząt lub roślin (145).”
Obecnie wsparcia domaga się przede wszystkim edukacja, a także zapewnienie środków utrzymania, wsparcie psychologiczne oraz pomoc w zakwaterowaniu. Ponadto nauka zawodu i zapewnienie pracy, ponieważ pomoc humanitarna nie jest już wystarczającym rozwiązaniem.