Celem wspólnego zebrania była analiza obecnej sytuacji związanej z dramatem uchodźców z Bliskiego Wschodu. Kraje członkowskie Caritas Europa przekazały informacje o bieżących działaniach na rzecz uchodźców. Wypracowano również rekomendacje służące dalszym działaniom Caritas europejskich w zaistniałem sytuacji.
Masowy napływ ludności z Bliskiego Wschodu pogrążonego w konfliktach zbrojnych i chaosie zaskoczył nie tylko europejskie kraje przyjmujące dziennie tysiące migrantów, ale także Unię Europejską. Dlatego też, Caritas Europa ponawia apel do polityków zajmujących się polityką migracyjną na szczeblu UE o podjęcie zdecydowanego stanowiska, które będzie wyrazem solidarności oraz humanizmu. Ponadto społeczność Caritas Europa oczekuje natychmiastowych decyzji, które będą odpowiedzią na kryzys humanitarny, którego jesteśmy świadkami.
Ucieczka nie jest przestępstwem, a uchodźcy nie stanowią zagrożenia. Europa musi podjąć wyzwanie solidarności, która stawia człowieka i jego godność na pierwszym miejscu bez względu na jego narodowość i wyznanie – podkreślił Jorge Nuño Mayer, Sekretarz Generalny Caritas Europa.
Caritas we wszystkich krajach podjęła działania na wielu poziomach w postaci interwencji humanitarnej, ale także zdecydowanego głosu skierowanego do rządzących. Obrady w Wiedniu miały na celu wymianę dobrych praktyk związanych z różnymi formami pomocy oferowanej potrzebującym migrantom i uchodźcom. Europejskie Caritas zgodnie ze swoją misją nie zaprzestaną angażować się w poprawę obecnej sytuacji. Jednocześnie organizacje podjęły inicjatywę wypracowania jednolitego planu opartego na 4 kluczowych rekomendacjach dla podejmujących decyzje w sprawie kryzysu migracyjnego: wsparcia inicjatywy na rzecz zapewnienia pokoju i stabilizacji w krajach pochodzenia migrantów i uchodźców, otwarciu bezpiecznych i legalnych dróg dotarcia do Europy, zagwarantowaniu przez instytucje państwowe szacunku do godności każdego człowieka, wdrożeniu wspólnej strategii opartej na odpowiedzialności, solidarności i zaufaniu.
Caritas Polska wraz z Caritas diecezjalnymi zgodnie ze swoją misją od ponad 20 lat prowadzą Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Dzięki tej współpracy prowadzonych jest 5 Centrów Pomocy Uchodźcom i Migrantom, których lokalizacja znajduje się w kluczowych dla szlaków migracyjnych miastach Polski: przy wschodniej granicy w Białymstoku, Białej Podlaskiej i Lublinie oraz zachodniej w Zielonej Górze i Zgorzelcu.
Ze względu na swoje doświadczenie w długoletniej pracy z uchodźcami Caritas Polska uczestniczy w spotkaniach Caritas Europa oraz Caritas Internationalis i wspólnie z innymi Caritas narodowymi wypracowuje wspólne plany działania oraz prezentuje dobre praktyki współpracy w ramach pomocy niesionej uchodźcom. Głos Caritas Polska jest niezwykle cenny na forum międzynarodowym ze względu na fakt, że Polska jest krajem stanowiącym zewnętrzną, wschodnią granicę Unii Europejskiej.
Zapraszamy do nowego serwisu charytatywnego www.pomagam.caritas.pl