Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas działającego w Gimnazjum Nr 6 w Opolu rozdali dwa tysiące ulotek i zapraszali przechodniów do konfrontacji ze stołem dla ubogich, bezdomnych, chorych i niezaradnych życiowo. Na wszystkich czekał skromny poczęstunek, przygotowany przez niezawodnych restauratorów, którzy od lat wspierają placówki Caritas. Społeczności stolicy województwa ukazano kuchnię „od kuchni”. Pokazano w jaki sposób można wspierać gastronomię Caritas i co dzieje się z produktami spożywczymi przekazywanymi w ramach „Kromki Chleba”. Wiele osób z zainteresowaniem poznawało projekt dożywiania ubogich ludzi pod nazwą „Misja Garażowa”, działający w Opolu od 2000 roku. Mimo stałej obecności tej placówki na charytatywnej mapie miasta, istnieje potrzeba regularnego informowania o jej działalności. Migracja osób bezdomnych jest bowiem bardzo intensywna. Wiele osób odwiedzających stoisko Caritas przy ul. Krakowskiej, pytało o zakres świadczonej przez „Misję Garażową” pomocy. Z pewnością, ich wrażliwość na potrzeby niedożywionych osób przełoży się na skuteczne informowanie o miejscach udzielania takiej pomocy.
Promocja kampanii „Kromka Chleba” w diecezji opolskiej pozwoliła jeszcze bardziej podkreślić zatroskanie dużej części społeczeństwa o uczciwość codziennego stołu, o to, aby w dzisiejszych czasach, człowiek potrzebujący pomocy miał zapewniony przynajmniej jeden gorący posiłek dziennie. Pomogła ukazać piękno i wartość konkretnego dzielenia się chlebem, konkretnego praktykowania dobroczynności.
W czasie prowadzonej w Opolu akcji padło wiele deklaracji pomocy ze strony nowych restauratorów, hurtowników i przedsiębiorców. Wierzymy, że ich dobroczynny zapał nie zostanie stłumiony urzędowymi przepisami. Duże zainteresowanie projektem wykazały opolskie media. Regionalna telewizja TVP3 Opole, katolickie Radio Doxa oraz dziennik „Nowa Trybuna Opolska” relacjonowały na bieżąco przebieg akcji.
Ogromnym sprzymierzeńcem, a dokładnie piękną i młodą twarzą dni „Kromki Chleba” w Opolu, była młodzież za Szkolnego Koła Caritas z Gimnazjum nr 6 przy ul. Licealnej w Opolu. Tryskający entuzjazmem młodzi ludzie radośnie i rzeczowo zachęcali do udziału w prowadzonej od kilkunastu lat kampanii. Mimo szerzącego się wszędzie konformizmu życiowego, złożyli świadectwo bycia po stronie ludzi najsłabszych. Kromka chleba w ich ręku stała się świetnym narzędziem czynienia dobra.
Artur Wilpert
koordynator projektu