Cytując papieży Benedykta XVI i Franciszka, biskup pomocnicy z Opola przypomniał, że dzieła charytatywne stanowią dobrą okazję do spotkania z ludźmi, którzy jeszcze nie znają Chrystusa lub znają Go tylko częściowo. Język i gesty miłosierdzia powinny sprowokować – zwłaszcza żyjących na najbardziej beznadziejnych peryferiach życia – do odnalezienia drogi powrotu do Boga. Biskup apelował do pielgrzymów o potrzebę formacji serca, aby kościelna Caritas nie stała się instytucją socjalną jakich wiele.
Po Mszy św. koncelebrowanej przez 20 kapłanów, pielgrzymi spożyli posiłek, a po nim wysłuchali konferencji dyrektora Caritas Diecezji Opolskiej. Odnosząc się do perspektywy przyjęcia uchodźców z Bliskiego Wschodu ks. Drechsler, powołując się na papieża Benedykta powiedział, że konfrontacja cywilizacji islamskiej, w której naród, kultura, moralność i religia stanowią nierozłączną całość, z postchrześcijańską i zsekularyzowaną cywilizacją Europy może mieć charakter konfrontacji pozytywnej. Może ona pomóc przebudzić Europę i uświadomić jej, że popełniła błąd odrzucając chrześcijaństwo. Europejczycy powinni odkryć piękno wiary chrześcijańskiej, jej mądrość, odczuć radość i dumę z jej wyznawania. Tym co Kościołowi przysparzało zawsze wiele piękna, które przyciągało i przekonywało ludzi do wiary, była posługa caritas.
Tradycyjnie ostatnim aktem pielgrzymki było nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozważania prowadzili współpracownicy Caritas rejonu raciborskiego pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Cieśli. Słoneczna i ciepła pogoda w lasku bukowym sprzyjała medytacji.
opr. Anna Spałka