Zakon czynnie realizuje działalność charytatywną i szpitalniczą w ponad 120 państwach. Kawalerowie Maltańscy niosą pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wojennych. Ich poświęcenie było szczególnie widoczne podczas obu wojen światowych. W XX w. nastąpił dynamiczny ich rozwój dotyczący całokształtu działalności, również na polu religijnym i dyplomatycznym.
Międzynarodowa współpraca
Od początku współpracy diecezjalna Caritas otrzymała od Zakonu w pięciu transportach blisko 200 łóżek i szafek dla osób chorych i leżących. W ostatnim transporcie były także baseny, nerki, kołdry, poduszki, poszewki, koce, prześcieradła, waga krzesełkowa, sprzęt rehabilitacyjny i pomocniczy oraz meble (stoły i krzesła). Trafiły one do czterech Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego w: Białej Podlaskiej, Parczewie, Radzyniu Podlaskim i Siedlcach oraz instytucji współpracujących z Caritas, tj. Hospicjum, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego czy Domu Pomocy Społecznej. Pozyskaliśmy solidnego partnera, dzięki któremu możemy odpowiedzieć na potrzeby większej liczby diecezjan – mówi ks. Marek Bieńkowski, dyrektor siedleckiej Caritas. Inicjatorem podjęcia współpracy z Fundacją był pan Adam Kowalczuk. Kontakt z fundacją udało się nawiązać dzięki Kawalerom Maltańskim z Oddziału Radomskiego, którzy podzielili się swoim wieloletnim doświadczeniem i pani Agnieszce Tutton, która koordynuje pomoc ze Szwajcarii i wspiera organizacyjnie wszystkie przedsięwzięcia z naszą Caritas.
Pod wrażeniem spotkania
Goście przybyli do Siedlec, by zobaczyć miejsca, do których trafiła pomoc za ich pośrednictwem. Poznali placówki i działalność Caritas Diecezji Siedleckiej, ale także rozmiar potrzeb.
W niedzielę, pierwszego dnia wizyty, zaproszeni odwiedzili Centrum Integracji Społecznej w Siedlcach oraz Centrum Pomocy Bliźnim, a także obejrzeli film o działalności całej Caritas. Zachwycili się dużym wachlarzem świadczonej pomocy, różnorodnością działań i zasięgiem jednostek. Gratulowali dyrektorowi dobrego zarządzania organizacją. Wieczorem udali się na kolację do Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Piotra Sawczuka.
Poniedziałek był jeszcze bardziej intensywnym czasem. Nie zabrakło wizyty w Hospicjum, Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym przy ul. Bema w Siedlcach i Domu nad Stawami. Szanowni Goście nie ukrywali zachwytu nad sposobem kierowania i zarządzania tymi jednostkami oraz wysokiego poziomu świadczeń medycznych i opiekuńczych na rzecz mieszkańców z naszego regionu. Pan Sławomir Piotrowski, dyrektor DPS w Siedlcach podkreślił, iż w jego posłudze najważniejszy jest człowiek, co szczególnie wzruszyło pana Kraemera. Uczestnicy spotkania zjedli obiad przygotowany przez osoby niepełnosprawne w Zakładzie Aktywności Zawodowej, po którym dyrektor Caritas pokazał całą jednostkę i opowiedział o jej funkcjonowaniu.
Podczas pobytu w naszym mieście nie sposób nie zobaczyć jedynego w Polsce obrazu El Greco „Ekstaza św. Franciszka”. Jest to unikalna szansa dla pasjonatów sztuki, by zobaczyć jeden z kilku najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach. Goście byli pod wrażeniem wyjątkowości tego Muzeum.
Pobyt w Siedlcach zakończyła wizyta w domu pani Alicji – osoby, korzystającej z Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego Caritas.
Zafascynowani działalnością
Paolo Kraemer i Guido Stöckli mieli okazję poznać prezydenta Siedlec – Wojciecha Kudelskiego i Annę Sochacką, jego zastępcę. Przy kawie wymienili się doświadczeniami współpracy z Caritas i zaprezentowali Siedlce jako Miasto Przyjazne. Pan prezydent wyraził ogromne uznanie dla działań podejmowanych przez Caritas. Zadeklarował, że drzwi jego gabinetu są zawsze otwarte dla dyrektora. Aprobata lokalnych władz jest dla nas bardzo ważna i jesteśmy wdzięczni za każdy gest pomocy i wsparcie z ich strony – zaznaczył ks. Marek Bieńkowski. To spotkanie długo pozostanie nam w pamięci. Ciepłe słowa oraz komplementy uskrzydliły nas. Czujemy się podbudowani i widzimy sens naszej pracy na rzecz bliźniego pod szyldem Caritas – powiedziała Małgorzata Mućka z siedleckiej Caritas.
Wdzięczność i uznanie
Wyrazem wdzięczności dla naszych wspaniałych gości były prace wykonane przez uczestników Domu Pomocy Społecznej, upominki od Pana Prezydenta, pamiątkowe gadżety od Caritas oraz reprodukcja obrazu „Ekstaza św. Franciszka” otrzymana z rąk J.E. Ks. Bp. Piotra Sawczuka. Pan Paolo zażartował, że już dawno nie dostał tylu prezentów i czuje się jakby to było „Christmas”. Jesteśmy dumni ze współpracy z Fundacją „Hilfe und Beistand”. Wizyta ich przedstawicieli potwierdziła słuszność podejmowanych działań i dała gwarancję kolejnych transportów – podsumował dyrektor siedleckiej Caritas.
________________________
Caritas Diecezji Siedleckiej ponosi ze swojej strony koszty transportu i logistyki związanej z dojazdem wolontariuszy i pracowników do Szwajcarii oraz załadunkiem sprzętu. Za dostawę, kontakt ze sprawdzoną firmą spedycyjną i odprawę celną odpowiadają wolontariusze związani z Zakonem Maltańskim w Szwajcarii i w Polsce.
***