Dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Robert Kasprowski przypomniał, że chodzi o symboliczne docenienie tych, którzy angażują się w dzieło niesienia miłosiernej pomocy bliźniemu. „ Po raz pierwszy na jednej uroczystości nagradzamy darczyńców, współpracowników oraz woluntariuszy, którzy swoim świadectwem uczą nas, jak z sercem podchodzić do drugiego człowieka” – zaznaczył, przypominając, że Caritas diecezjalna nagradzała do tej pory krwiodawców oraz piekarzy z Banku Chleba.
Nagrody w trzech kategoriach – darczyńca, współpraca z Caritas diecezji bielsko-żywieckiej oraz świadectwo – otrzymali: Henryk Kania – właściciel Zakładów Mięsnych „Kania”, który od ponad 20 lat wspiera dzieła charytatywne, Tadeusz Browiński – prezes Fundacji św. Antoniego z Ustronia, a za świadectwo długoletniej pomocy i gorliwego zaangażowania potrzebującym doceniono Helenę Musioł, działaczkę społeczną z Brennej.
W imieniu nagrodzonych podziękowała emerytowana nauczycielka, przewodnicząca charytatywnego zespołu w parafii św. Jana Chrzciciela w Brennej Helena Musioł. „To wspaniała chwila. Dostajemy coś, o czym nie marzyliśmy nawet, nie spodziewaliśmy się. Bóg zapłać” – powiedziała wzruszona laureatka, która niedawno obchodziła 55. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego.
Bp Roman Pindel wyraził radość, że wśród nominowanych i laureatów znaleźli się ludzie, którzy na wiele różnych sposobów podejmują dzieło miłosierdzia. „Cieszę się, że ten dobry czyn, do którego jesteśmy powołani przez Pana Boga, jest bardzo różny, wyraża się okazywaniem miłosierdzia wobec uzależnionych, ubogich, czy wobec dzieci w trudnej sytuacji oraz w innych dziedzinach” – dodał.
Nagroda – gliniana figurka z surowej, wypalonej gliny nawiązuje do legendy o rozbitym dzbanie, który został sklejony dzięki modlitwie św. Jana Kantego. Przedstawia zmartwioną dziewczynkę czekającą na pomoc. Jak zaznaczył odpowiedzialny za wybór kształtu statuetki, ks. dr Grzegorz Klaja, ta mała forma rzeźbiarska autorstwa niedowidzącej Urszuli Kuś ze Skoczowa od razu zyskała sympatię oceniających nadesłane na konkurs projekty. Wręczana w formie statuetki różni się nieco od oryginału. Została wygładzona i – jak to określił duchowny – „dopowiedziana” artystycznie przez Katarzynę Gwiżdż.
Podczas gali w Kętach ogólnopolską nagrodę „Ubi Caritas” przyznaną osobom i podmiotom, które wniosły największy wkład w 25 lat pracy charytatywnej w Caritas diecezjalnych, odebrał prezes Zakład Przemysłu Cukierniczego „Skawa” w Wadowicach, Andrzej Dąbrowski. Firma ta od wielu lat współpracuje z Caritas, przekazując najuboższym duże ilości słodyczy przed Świętami Wielkanocnymi, wakacjami, Mikołajem oraz Bożym Narodzeniem. Słodycze trafiają do paczek przygotowywanych dla dzieci z najuboższych rodzin, a podczas wakacji są dodatkową atrakcją dla uczestników kolonii organizowanych przez Caritas.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą pod przewodnictwem bp. Romana Pindla w kościele św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. Po gali wręczenia nagrody w Domu Kultury w Kętach zagrał zespołu „Proboszczowie”.
Nominowani do nagrody Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej „Dzban Św. Jana Kantego” w roku 2015:
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przy Parafii św. Bartłomieja w Czańcu,
Henryk Kania – właściciel ZPM KANIA,
Tadeusz Browiński – prezes Fundacji św. Antoniego z Ustronia,
Bożena Fabia – prezes Towarzystwa Charytatywnego im. Ojca Pio w Kozach,
Elżbieta Mżyk – działaczka społeczna Jasienicy,
Fundacja Zapobiegania i Resocjalizacji Uzależnień „Nadzieja” z Bielska-Białej,
Ksiądz Józef Walusiak – proboszcz Parafii Św. Józefa Robotnika w Janowicach, założyciel i duszpasterz Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Młodzieży „Nadzieja” w Bielsku-Białej,
Helena Musioł – działaczka Społeczna z Brennej,
Parafialny Zespół Charytatywny przy parafii NKPJ w Bystrej Krakowskiej,
Florian Grzybek – prezes Towarzystwa Charytatywnego im. św. o. Pio w Czechowicach-Dziedzicach
***