Głuche dziecko jest jakby zamknięte w szklanej kuli. Widzi cały świat dookoła, ale nie ma z nim kontaktu – wyjaśniała siostra. Dzięki spotkaniu z s. Moniką młodzież dowiedziała się, że świat niesłyszących jest zupełnie innym światem niż nasz, bardziej wewnętrznym, zamkniętym i skupionym na tym, co przynosi obraz, barwy, kształty, stąd piękno i wygląd zewnętrzny mają dla osób głuchoniemych tak duże znaczenie.
Gościem spotkania był również ks. Łukasz Pasternak, który opowiedział o projekcie „Bilet dla Brata”, którego celem jest utworzenie dzieła pomocy młodym pielgrzymom ze Wschodu, pragnącym przyjechać na Światowe Dni Młodzieży do Polski w 2016 r. Ks. Łukasz zachęcał młodzież do włączenia się w pomoc, np. poprzez organizację zbiórek makulatury, kiermaszy, wypieku ciastek czy kwest.
W części warsztatowej, którą kolejno poprowadzili ks. Michał Surma, Diecezjalny Duszpasterz Głuchoniemych oraz Agnieszka Gwóźdź, profesjonalny animator i wodzirej, młodzież poznała dwa języki migowe: alfabetyczny oraz ideograficzny, oparty na nauce pokazywania gotowych pojęć. Ks. Michał dał wskazówki młodzieży jak nawiązać kontakt z osobą głuchoniemą, jak się zachować i jak mówić. Podkreślił, aby nie bać się rozmowy z kimś, kto źle słyszy lub nie słyszy, najważniejsze jest przyjazne zachowanie, życzliwość, chęć rozmowy, spokój i wytrwałość, które mają nieocenioną wartość dla osoby niesłyszącej, która potrzebuje rozmów z innymi ludźmi tak samo jak każdy człowiek.
Podczas warsztatów tanecznych wolontariusze mogli dowiedzieć się, jak organizować czas najmłodszym , w czasie wizyt w świetlicach czy domach dziecka, tak by przeprowadzane przez nich wydarzenia były dla nich ciekawe i atrakcyjne. Okazało się, że najlepszym sposobem na to jest zabawa poprzez taniec i ruch.
***
Zapraszamy do nowego serwisu charytatywnego www.pomagam.caritas.pl