Przed rozpoczęciem gali wolontariusze Światowych Dni Młodzieży spacerowali po ulicach miasta, by promować ideę ŚDM poprzez rozdawanie ręcznie malowanych obrazków.
Prowadzący spotkanie Karol Gnat powitał zgromadzonych gości i z humorem przeprowadził nas przez poszczególne części uroczystości. Michał Braun, były prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu, wręczył Dinozaury Wolontariatu – sympatyczne zielone stworki wędrowały do osób, które przyczyniły się do powstania i rozwoju RCW na przestrzeni 10 ubiegłych lat. Teatr z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu zaprezentował swoją sztukę „Listy do M.”, a zespół „Ocaleni” dostarczył wrażeń muzycznych. Zaproszeni goście gratulowali wolontariuszom zaangażowania, a jubilatom życzyli dalszych sukcesów. Oczywiście przyjęcie nie mogłoby się odbyć bez urodzinowego tortu i odśpiewania uroczystego „Sto lat”.
Najważniejszą częścią świętowania Międzynarodowego Dnia Wolontariusza było wręczone statuetek Laur Wolontariatu. Członkowie kapituły konkursu mieli nie lada wyzwanie, obrady trwały bardzo długo, a poniżej ich wyniki.
Tegoroczne wyróżnienia:
Tytuł „Miejsce przyjazne wolontariuszom” trafiło do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 26 w Kielcach, Świętokrzyskiego Centrum Onkologicznego oraz Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.
Tytuł „Przyjaciel Wolontariatu” otrzymali Michał Michta Radio RMF MAXXX, Agnieszka Cukrowicz Radio Eska Kielce oraz Dariusz Skrzyniarz Radio eM.
Spośród 35 zgłoszeń zostały wyróżnione tytułem „Nadzieja Wolontariatu”: małżeństwo wolontariuszy Angelika i Michał Steciakowie, Andrzej Sennik i Marek Makos oraz Wolontariusze Stowarzyszenia Homo Politicus.
Laury Wolontariatu 2015 otrzymali:
Helena Stępień: W swoim otoczeniu nazywana jest „duszą towarzystwa”, jej pozytywne nastawienie do życia niejednemu pomogło pokonać chwile smutku i zwątpienia. Zawsze kieruje się dobrem drugiego człowieka. Od 11 lat z wielkim poświęceniem angażuje się w działania na rzecz osób po zabiegach laryngologicznych. Jako skarbnik Świętokrzyskiego Oddziału Rejonowego Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych z powodzeniem organizuje spotkania i wyjazdy rekreacyjne dla podopiecznych stowarzyszenia, wykazując się przy tym niezwykłą skrupulatnością i sumiennością. Systematycznie uczestniczy w cotygodniowych spotkaniach pacjentów po usunięciu krtani dając wsparcie chorym i ich bliskim. Daje doskonały przykład przełamywania stereotypów. Niezwykle aktywna, a bogactwem życiowych doświadczeń pragnie dzielić się z innymi.
Teatr „Pod Górnym Kościołem”: Razem działają od 2003 roku. Połączyła ich wielka pasja i chęć dzielenia się nią z innymi. W ten sposób stworzyli wspólnotę młodych ludzi zarażającą miłością do teatru. Jak dotąd przygotowali 16 wyjątkowych spektakli, w których poruszają tematy bardzo głębokie i często niełatwe. By być jeszcze bardziej autentycznymi w swojej misji, poza działalnością teatralną, angażują się w szereg charytatywnych i społecznych akcji. Współtworzą sztab Szlachetnej Paczki, będąc jednocześnie darczyńcami dla jednej z rodzin znajdującej się w trudnej sytuacji. W okresie świątecznym pamiętają także o podopiecznych Domu Pomocy Społecznej, samotnych i bezdomnych. Odwiedzają pacjentów oddziałów onkologicznych, niosąc im dobre słowo i otuchę. Przygotowują zbiórki, z których fundusze przeznaczają na pomoc młodym ludziom ze Wschodu. Angażują się w obchody Dni Papieskich i przygotowania do Światowych Dni Młodzieży.
Dorota Rogula: Mimo, iż wolontariuszką została zaledwie trzy lata temu wielokrotnie udowodniła, jak bardzo zależy jej na niesieniu pomocy drugiemu człowieku. Z niegasnącym zapałem i energią angażowała się w dziesiątki akcji prowadzonych przez Centra Wolontariatu, fundacje i stowarzyszenia. Podjęła współpracę m.in. z: Regionalnym Centrum Wolontariatu, Diecezjalnym Centrum Wolontariatu, Bankiem Żywności, Fundacją DKMS, Stowarzyszeniem Ekstremalni czy Parafialnym Centrum Przygotowań do ŚDM Kraków 2016. Była wolontariuszką Wakacyjnej Akcji Caritas i turnusów dla osób niepełnosprawnych. Od 2013 roku bierze udział w projektach Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości, gdzie dała się poznać jako niezwykle pracowita i operatywna osoba. By jeszcze skuteczniej wpływać na swoje otoczenie stale podnosi swoje umiejętności. Ukończyła kurs wychowawcy kolonijnego, animacji zabaw, a nawet języka migowego tylko po to, by swoim podopiecznym zaoferować coś więcej.
Statuetki zostały ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Sponsorami nagród byli również: Wydawnictwo Jedność, Multikino oraz europoseł Róża Thun, która ufundowała bilet do Brukseli.