1% na rzecz Caritas Polska to 100% pomocy dla osób potrzebujących!
Caritas Polska przeznaczyła dodatkowe środki w kwocie 1,8 miliona złotych na projekt „Ile kosztuje życie?”. Zostanie z nich zakupiony sprzęt rehabilitacyjny dla osób chorych i starszych, który nie jest refundowany przez NFZ. Caritas Polska jest w trakcie realizacji zamówienia, ale w akcję można włączyć się w każdej chwili.
Wystarczy, że przekażecie 1% podatku na rzecz Caritas Polska, a my zakupimy sprzęt rehabilitacyjny. Szczegóły na www.jedenprocent.caritas.pl . Tam znajdują się także raporty z lat poprzednich.
Dziękujemy!
Sprzęt zakupiony w ramach 1% jest dostępny w wypożyczalniach Caritas diecezjalnych w całej Polsce. Jedna z nich to wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego w Radzyniu Podlaskim, która została otwarta 1 lipca 2015 roku.
– Już prawie rok, dokładnie 9 miesięcy. Dlaczego powstała? Widzieliśmy od dawna, że jest taka potrzeba. Ludzie chorzy, a właściwie ich rodziny, musiały jeździć kilkanaście, czasem kilkadziesiąt kilometrów do Białej Podlaskiej, Parczewa lub Siedlec, by wypożyczyć sprzęt. Kiedy jesteśmy zdrowi, wydaje nam się, że to żadna odległość, ale choroba bliskiej osoby diametralnie zmienia perspektywę – mówi Krzysztof Gajdzicki, wolontariusz Caritas Diecezji Siedleckiej, pracujący w wypożyczalni.
Przez pół roku działania placówki z radzyńskiej wypożyczalni skorzystało 46 osób.
– Ludzie początkowo nie wiedzieli, że jest takie miejsce, z czasem zaczęliśmy się ogłaszać w lokalnej prasie. Zadziałała również poczta pantoflowa, bo w ciągu zaledwie 3 miesięcy 2016 roku z wypożyczalni skorzystało już 28 osób. Budynek otrzymaliśmy od burmistrza nieodpłatnie, na cele charytatywne, poza wypożyczalnią mamy tu również Parafialny Zespół Caritas, zbieramy ubrania, pakujemy świąteczne paczki – opowiada Gajdzicki.
W wypożyczalniach Caritas Diecezji Siedleckiej sprzęt udostępniany jest nieodpłatnie. Można za to wesprzeć funkcjonowanie placówki dobrowolną darowizną. Pieniądze przeznaczane są przede wszystkim na transport, serwis i konserwację sprzętu. Jedynym warunkiem jest dokumentacja medyczna, uprawniająca do wypożyczenia sprzętu.
– Na terenie diecezji siedleckiej działają 4 wypożyczalnie sprzętu. Teoretycznie każda działa w swoim regionie, ale staramy się informować i jak możemy wzajemnie się wspierać. Jeśli ktoś w innej miejscowości, nie ma danego sprzętu, a ja w Radzyniu go mam, staram się pomóc. Nasze łóżka są w Łukowie, jedno jest nawet w Siedlcach. Powinno być na naszym terenie, ale to nie ma znaczenia, pomaga się każdemu, kto przychodzi – dodaje.
Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego w Radzyniu Podlaskim dysponuje łóżkami rehabilitacyjno-pielęgnacyjnymi, wózkami inwalidzkimi, koncentratorami tlenu, chodzikami, balkonikami i wieloma innymi sprzętami. Razem jest około 100 sztuk sprzętu, który stopniowo jest dokupowany. Czasem ludzie, których bliscy już go nie potrzebują, przekazują go Caritas.
Osobami, które przede wszystkim korzystają ze sprzętu medycznego są tzw. „nagłe przypadki” po różnego rodzaju wypadkach oraz osoby przewlekle chore, które dożywają ostatnich chwil życia, korzystając z wypożyczonego sprzętu.
– Pamiętam, jak chłopak wstał z wózka inwalidzkiego, chyba nawet z tego, który tu stoi – pokazuje pan Krzysztof – 23, może 24 lata, dachował, miał połamane nogi i pozrywane ścięgna. Jego rodzina wypożyczyła wózek i chodzik. Teraz już chodzi samodzielnie.
Krzysztof Gajdzicki podkreśla, że takie historie budują.
– Najbardziej pokrzepiające jest to, że ludzie chwalą ten sprzęt. Nawet przed końcem życia najbliższych znacznie pomaga, przynosi ulgę. Ułatwia podnoszenie, karmienie. Osoby chore mimo, że odchodzą, mniej cierpią. Ostatnio miałem taki przypadek, młody chłopak, 36 lat. Na łóżku był zaledwie 3 dni. Zmarł, ale jego rodzina powiedziała mi, że nawet te 3 dni były dla niego lżejsze. W takich chwilach inaczej liczy się czas.
Ze sprzętu Caritas, a konkretnie z łóżek korzystają także mieszkańcy Diecezji Radomskiej.
– Łózko wypożyczyłam dla mojej córki chorej na stwardnienie rozsiane z porażeniem czterokończynowym. Byłoby mi bardzo trudno, gdybym go nie miała. Dzięki niemu mam możliwość regulacji: jak potrzeba to córka leży, jak trzeba ją nakarmić, to dzięki sterownikom może na łóżku być w pozycji siedzącej. To, że otrzymałyśmy łózko z wypożyczalni i nie musiałyśmy za nie płacić, jest dla nas ogromnym ułatwieniem – ja mam niewielką emeryturę, a córka jedynie zasiłek z MOPSu. Nie byłoby mnie stać, żebym coś takiego kupiła na własność. Kiedy jeszcze nie mieliśmy łózka, było nam bardzo ciężko. Żeby ją nakarmić na siedząco na kanapie musiałam podkładać kilka poduszek, a i tak nie było jej wygodnie. Bardzo ułatwiło nam to życie – mówi mieszkanka Radomia opiekująca się córką chorą na stwardnienie rozsiane i nowotwór.
Caritas na terenie całej Polski prowadzi 114 wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego, z których korzysta ponad 12 000 osób rocznie. Sprzęt kupowany jest m. in. dzięki odpisowi podatkowemu 1 % przekazanemu Caritas Polska. Przekaż swój 1 % Caritas Polska, KRS 0000 198 645. Więcej na: www.jedenprocent.caritas.pl
Zdjęcie dzięki uprzejmości Caritas Diecezji Wrocławskiej