Po raz pierwszy w Konferencji Regionalnej Caritas Europa wzięli udział nie tylko dyrektorzy Caritas, ale także pracownicy lokalnych Caritas, wolontariusze i podopieczni Caritas.
Uczestnicy konferencji pracowali w 4 blokach tematycznych: ubóstwo rodzin i dzieci, ekonomia społeczna, skrajne wykluczenie oraz migranci i uchodźcy. Każdy z członków polskiej delegacji uczestniczył w warsztatach oraz mógł zgłosić do zgromadzenia Caritas Europa rekomendacje do nowej strategii działania. Mimo różnic kultur, narodowości i języków zgromadzeni zgodni byli co do myśli przewodniej konferencji: że jako Caritas musimy działać i współpracować w braterstwie, by lepiej służyć innym.
Poza warsztatami tematycznymi odbywały się grupy dzielenia – pomagające w integracji środowiska Caritas. „Poznaliśmy historie życia wielu ludzi, które otworzyły nasze horyzonty. Np. Arpine z Syrii, która w wyniku wojny w swojej ojczyźnie, uciekła i teraz żyje w Armenii. Jej wzruszające słowa, że nie można spakować swojego życia, swojej historii, na długo zapadną nam w pamięć, To także historia Emina z Malty, który zagubił się w życiu i uzależnił się od narkotyków. Pomogła mu Caritas Malta, jako jedyna instytucja i teraz to on pomaga innym, jest wolontariuszem. Podobnie historia Jorge Nuño Mayera, sekretarza generalnego Caritas Europa, który powiedział, że dla niego podstawową motywacją do działania w Caritas jest Chrystus. Jeśli wierzysz w Niego i Jego miłosierdzie -a Jezus mówi o miłości bliźniego, to nie możesz tej miłości zachować dla siebie! Musisz ja dawać innym” – wspomina spotkanie Anna Maria Fedurek, rzeczniczka Caritas Zielonogórsko-Gorzowskiej, członkini polskiej delegacji na konferencji generalnej Caritas Europa.
„Oprócz konferencji ważne dla nas wszystkich było miejsce spotkania- Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes – kontynuuje Anna Maria Fedurek – To bardzo szczególne miejsce, które chcemy zabrać ze sobą do naszych domów i naszych wspólnot diecezjalnych Caritas. Atmosfera modlitwy, wyciszenia zapach świec dźwięk śpiewu- podczas codziennej procesji „Po górach, dolinach” we wszystkich językach świata – to wartość dodana i bezcenna naszego wyjazdu”.
Jednym z głównych przesłań Caritas Europa jest nastawienie na ludzi młodych, dbanie o nich i zachęcanie ich do większej aktywności w Caritas. Mówiła o tym Kinga Królikowska z Caritas Sosnowieckiej – jako jedna z młodszych uczestniczek konferencji. Stwierdziła w swoim słowie, że młodzi nie są Caritas jutra, ale Caritas dnia dzisiejszego. Symbolem polskiej delegacji była mozaika Miłosiernego Samarytanina z kaplicy Caritas Polska. Chrystus jako Dobry Samarytanin jest dla nas wzorem, nauczycielem i mistrzem. Nie pyta cudzoziemca nawet o imię, a udziela pomocy.
Za przygotowanie relacji i zdjęcia dziękujemy P. Annie Marii Fedurek – uczestniczce konferencji – rzeczniczce prasowej Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.