Trzecie w diecezji, a sześćdziesiąte w Polsce, Okno Życia otwarto 1 czerwca, na terenie 105. Kresowego Szpitala Wojskowego Żarach.
Okno Życia w Żarach powstało z inicjatywy Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach oraz Parafii Wniebowzięcia NMP w Żarach.
– Okno Życia to miejsce, idea, służba, szansa, człowiek, dramat, pytania bez odpowiedzi, przyszłość, ale i życie. Okno życia nie daje, ale na pewno je ratuje – powiedział ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
– To miejsce, gdzie matka w trudnych, często dramatycznych sytuacjach może anonimowo pozostawić nowo narodzone dziecko i być pewną, że nie stanie się mu krzywda, ale będzie miało ono zapewnioną profesjonalną opiekę medyczną. To Okno Życia otwieramy w Dzień Dziecka, by pokazać wielką miłość do nowo narodzonych dzieci i zapewnić im życie – dodaje Sławomir Gaik, dyrektor 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach.
Poświęcenia Okna Życia dokonał ks. bp Tadeusz Lityński- Ordynariusz naszej diecezji.
W okolicznościowym słowie Biskup odwołał się do uroczystości wręczenia medali „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, która odbyła się w siedzibie Episkopatu Polski.
– To wydarzenie bardzo mocno mnie wzruszyło. Medale przekazano trzem księżom i dwóm siostrom zakonnym. Mogliśmy wtedy zobaczyć całe rodziny, które za jedno uratowane z Holocaustu życie swojego dziadka lub babci wyrażały ogromną wdzięczność – mówił bp Lityński.
– Napisane na medalu słowa: „Kto ratuje jedno życie, to jakby cały świat ratował”, wpisują się także w dzisiejszą uroczystość. To okno daje wielką nadzieję i szansę na życie. Dziękuję wszystkim za tę inicjatywę. Niech to miejsce służy życiu – dodał Biskup.
Pierwsze Okno Życia w Polsce zostało otwarte w 2006 roku w Krakowie. Obecnie w kraju takich miejsc jest 60. Dzięki nim w Polsce ocalało 93 dzieci.
W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej istnieją trzy Okna Życia – w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze oraz w Żarach. Uratowano w nich już 6 dzieci – 3 w Gorzowie Wlkp. i 3 w Zielonej Górze.
opr. Anna Maria Fedurek