27 czerwca odbyło się kolejne spotkanie cyklu „Zaryzykuj miłosierdzie, przekrocz granice” stworzonego przez Caritas Polska we współpracy z wydawnictwem RTCK. Konferencja Jacka Pulikowskiego pod tytułem „Kim dla Ciebie jestem? Relacje z innymi wobec miłości małżeńskiej” zgromadziła około 200 osób w Kościele Akademickim w Częstochowie.
Jacek Pulikowski jest znanym wykładowcą akademickim, mówcą, autorem wielu książek i rekolekcjonistą, od wielu lat zaangażowanym w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. Jego wykłady zawsze ujmują słuchaczy autentycznością i doświadczeniem. W dwuczęściowej konferencji pan Jacek skupił się nie tylko na relacji małżeńskiej, która zarówno dla męża, jak i żony, powinna być najważniejszą w życiu, ale również na relacjach z innymi ludźmi, których spotykamy na swojej drodze. Nawiązując do tematu „Kim dla Ciebie jestem?” podkreślił, że podstawowym powołaniem człowieka jest potrzeba bycia kimś dla drugiej osoby. Odkrycie i realizacja go daje prawdziwe szczęście. Zaznaczył również, że niezależnie od tego, jaką człowiek wybrał drogę życia, jest wezwany do ofiarowania siebie innym. Przybliżył także nauczanie papieża Jana Pawła II o tym, że czyny zewnętrzne, których dokonujemy mają wpływ na nasze wnętrze. Dotyczy to zarówno praktyk religijnych, jak i kontaktów międzyludzkich, które mogą sprawić, że będziemy lepszymi ludźmi. „Czyny zewnętrzne się uwewnętrzniają, dlatego nie ma innej drogi niż dar z siebie”. – podkreślił.
Spotkanie w Częstochowie odbyło się dzięki zaangażowaniu Wspólnoty Rodzin Emaus, Duszpasterstwa Akademickiego Emaus przy Kościele Akademickim w Częstochowie, do których kierujemy szczególne podziękowania.
Konferencje cyklu „Zaryzykuj miłosierdzie, przekrocz granice ” to przestrzeń spotkania ze znanymi i cenionymi duszpasterzami i rekolekcjonistami dla środowisk Caritas i wszystkich, którzy chcą przekroczyć granice wewnątrz siebie i wyjść naprzeciw drugiemu człowiekowi, by wejść w ryzyko miłosierdzia.
Kolejne spotkanie odbędzie się we wrześniu. Szczegóły wkrótce na naszej stronie.
tekst: Monika Burczaniuk, foto: Paweł Kęska