Pani Krysia ma 68 lat i mieszka w Gdańsku. W ubiegłym tygodniu znalazła się w szpitalu – diagnoza: udar mózgu. Przerażenie w jej oczach i niepewność „Co teraz?” wzbudziło we mnie współczucie, które nie daje mi spokoju.
Pani Krysia ma kochającą rodzinę więc jestem pewna, że nie zazna samotności. Ale jak poradzi sobie w codzienności? Kto zadba o to, by jak najszybciej uporała się z konsekwencjami udaru? W jaki sposób zaparzy sobie herbatę, założy okulary – gdy jej dłoń nie do końca jest sprawna?
Właśnie takim osobom jak Pani Krysia dedykujemy nową placówkę Caritas – Dzienny Dom Opieki Medycznej. To miejsce dla osób po hospitalizacji, które nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie w domu. Na pacjentów czeka nie tylko domowa atmosfera ale i bezpłatna opieka specjalistów, rehabilitacja i gorący posiłek.
Z leczenia w Dziennym Domu Opieki Medycznej skorzystać mogą osoby po bezpośrednio przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej i rehabilitacyjnej. To także oferta dla osób, które w okresie ostatnich 12 miesięcy korzystały ze świadczeń zdrowotnych w szpitalu.
Z opieki medycznej będzie mogło korzystać 15 osób, chorzy będą przebywać w domu od godz. 7 do 17, pięć dni w tygodniu. Na miejscu mają zapewnioną opiekę lekarską i pielęgniarską. Każdy chory otrzyma też wsparcie i nauczy się samoopieki i samopielęgnacji, przewidziane są konsultacje z lekarzami specjalistami w dziedzinie rehabilitacji medycznej oraz geriatrii, usprawnianie ruchowe, terapia zajęciowa, działania edukacyjne dla rodzin, wsparcie psychologiczne i gorący posiłek.
Jak się dostać do DDOM?
Trzeba mieć skierowanie od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, w przypadku pacjentów po hospitalizacji skierowanie powinien wypisać lekarz udzielający świadczeń w szpitalu.
Dodatkowe informacje można uzyskać w sekretariacie Centrum Pomocowego Caritas im. Jana Pawła II, przy ul. Fromborskiej 24 w Gdańsku, tel. (58) 511 35 04, tu także można złożyć skierowanie.
opr. i foto Caritas Archidiecezji Gdańskiej