„Wakacyjna Przygoda”, pod tą nazwą 27 czerwca br. rozpoczął się program kolonijny realizowany przez naszą Caritas diecezjalną, dzięki któremu dzieci i młodzież z terenu diecezji sosnowieckiej mają możliwość uczestniczenia w dwutygodniowym wypoczynku letnim. Aktualnie młodzi ludzie wypoczywają na pierwszym turnusie kolonii w Jaworzynce oraz na drugim turnusie kolonii w Zakopanem, na którym dodatkowo znajduje się 21 osobowa grupa z Iwano-Frankowska na Ukrainie.
Goście z Ukrainy przyjechali do Polski dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zasadniczym punktem każdych kolonii są wycieczki, wypady w góry, wyjścia nad wodę, na basen, gry i zabawy sportowe, zajęcia taneczne czy artystyczne oraz poznawanie miejscowych atrakcji turystycznych. Tak też było i jest w przypadku kolonii organizowanych przez sosnowiecką Caritas.
Ale jest także coś co wyróżnia kolonie Caritas. Chodzi mianowicie o programy profilaktyczne i warsztaty ekologiczne. „Realizowane przez nas programy łączą zabawę z nauką. Dla przykładu na program ekologiczny składają się warsztaty ekologiczne, wycieczki do Tatrzańskiego Parku Narodowego, zabawy, gry i konkursy plastyczne oraz pogadanki o ochronie środowiska.
„Natomiast programy profilaktyczne, realizowane na 1,2 i 5 turnusie mają charakter bardziej psychologiczny. Obejmują integrację dzieci, poprawienie ich samooceny, wyszukanie talentów i pomoc w ich rozwoju. Oczywiście podczas tych zajęć promujemy zdrowy styl życia – bez używek, bez wspomagania się dodatkowymi środkami. Pokazujemy jak można budzić w sobie pasję, jak godzić spory, jak unikać sytuacji konfliktowych. Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że to co dzieci przeżyją, zobaczą przez 14 dni kolonii, nie są w stanie doświadczyć przez resztę wakacji”, wyjaśnia Barbara Płócienniczak, prowadząca programy profilaktyczne, na co dzień nauczyciel chemii w Zespole Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej.
„Na kolonie organizowane przez Caritas warto jeździć, bo dzieci bardzo fajnie się ze sobą integrują, ciekawie i atrakcyjnie spędzają czas oraz poznają góralską kulturę i góralskie zwyczaje”- powiedziała Marta Barańska, która jeździ na kolonie od wielu lat, początkowo jako uczestniczka, a od 8 lat jako wychowawczyni.
Goście z Iwano-Frankowska to młodzież z Ogólnokształcącej Szkoły Średniej nr 3. „W naszej szkole uczą się dzieci 26 narodowości. Szkoła współpracuje z różnymi placówkami edukacyjnymi w Polsce i na Ukrainie, zwłaszcza z Konsulatem RP we Lwowie czy Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankowsku. Nasi uczniowie biorą aktywny udział w różnych imprezach sportowych i kulturalnych miasta, uczestniczą z dużymi sukcesami w olimpiadach i różnych konkursach” – wyjaśnia Świetlana Dołgowa, dyrektor szkoły. Trzeba zaznaczyć, że w placówce pracuje największa ilość nauczycieli skierowanych przez ORPEG z Polski m.in. Elżbieta Ryniak, która też przyjechała do Polski razem z kolonistami.
Co prawda goście z Ukrainy nie mogli za bardzo powiedzieć, co im się najbardziej spodobało w Zakopanem, bo przecież to był ich pierwszy dzień, jednak zapytani o ich pierwsze wrażenia i oczekiwania odpowiedzieli: Viktoria Belbas – „Zakopane przywitało nas pięknymi widokami Tatr. Poszczególne szczyty było widać jak na dłoni. Mam nadzieję, że podczas kolonii poznam nowych przyjaciół, z którymi będę utrzymywała kontakt oraz że podszkolę się z języka polskiego, którego uczę się od kilku lat”. Dasza Repało – „to nie jest moja pierwsza wizyta w Polsce, byłam już w Warszawie, ale Zakopane to zupełnie inne miasto – turystyczny kurort, więc mam nadzieję, że poznam jak najwięcej ciekawych miejsc, nowych ludzi. Szczególnie chciałabym zobaczyć Kraków”. Liliana Steciuk – ma Kartę Polaka, języka polskiego uczy się od 6 lat, do Polski jeździ regularnie z rodzicami, ale w Zakopanym jest pierwszy raz. „Bardzo mi się tu podoba. Chciałabym zdobyć jakiś szczyt i poznać nowych ludzi. Wybiegając w przyszłość to chcę powiedzieć, że moim marzeniem jest studiować weterynarię w Polsce”. Roman Gładij z XI klasy, podobnie jak Włodzimierz Żydkich, chciałby poznać zakopiańską przyrodę, miasto, zawrzeć nowe znajomości i poduczyć się języka polskiego.
Trzeba jeszcze dodać, że kolonie Caritas diecezji sosnowieckiej są współfinansowane z dotacji Urzędów Miejskich w Sosnowcu, Jaworznie oraz Będzinie oraz z Wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska w Katowicach.
Opr. i foto: Caritas Diecezji Sosnowieckiej