Ośrodek Caritas Diecezji Kaliskiej w Słupi pod Kępnem przystąpił do realizacji Programu współdziałania Caritas Polska z Caritas diecezjalnymi na lata 2016 – 2017 i będzie realizował projekt pod nazwą FUNDAMENTY DOBREJ RODZINY.
Ośrodek Caritas Diecezji Kaliskiej w Słupi pod Kępnem ma do zaproponowania rodzinom, które zechcą wziąć udział w tym projekcie, następujące działania: warsztaty (Nawigacja w Rodzinie, Którędy do Dobrej Rodziny, Szkoła dla Rodziców jako Wychowawców), dwa kursy gotowania z własnymi produktami tradycyjnych potraw wigilijnych i wielkanocnych, integracja rodzin przy wspólnych zabawach, uczestnictwo w rekolekcjach wielkopostnych dla całej rodziny, indywidualny coaching dla rodzin. Każda rodzina zostanie obdarowana prezentem, który zmieni jakość jej życia.
Projekt Fundamenty Dobrej Rodziny zakłada roczną, długofalową pracę edukacyjną i formacyjną z 25 rodzinami dekanatów Diecezji Kaliskiej w powiecie kępińskim i wieruszowskim. Udział rodzin w projekcie wynika z zasady dobrowolności i chęci nabywania wiedzy i umiejętności w zakresie budowania relacji małżeńskich, klimatu rodziny i kompetencji wychowawczych małżonków i rodziców. Rodziny zgłaszają się do udziału w projekcie za pośrednictwem parafii, internetu lub zgłoszenia telefonicznego do Ośrodka w Słupi pod Kępnem (601 773 605 ).
Projekt zakłada udział rodzin w szkoleniach metodą warsztatową i w formie coachingu. Obejmuje szkolenia dla rodziców, a w tym samym czasie ich dziećmi będą zajmowali się woluntariusze.
W pierwszym etapie małżonkowie dokonają diagnozy własnych potrzeb przy pomocy programu „Nawigacja w rodzinie”. W oparciu o autorski program „Którędy do szczęśliwej rodziny?” nabywają umiejętności tworzenia zdrowych relacji z Bogiem, między sobą i dziećmi a program „Szkoła dla rodziców jako wychowawców” wyposaża rodziców w umiejętności interpersonalne i wychowawcze.
Drugi etap zakłada coaching, czyli formę pomocy, w której jeden trener pracuje z rodziną celem jej wzmocnienia oraz wspierania w samodzielnym dokonywaniu zamierzonych zmian na podstawie własnych odkryć, wniosków i zasobów. Współpraca każdej rodziny z coachem odbywa się podczas indywidualnych spotkań w wymiarze 10 godzin. Każda rodzina biorąca udział w programie, dzięki akcji charytatywnej, prowadzonej metodą foundrisingu przez realizatorów projektu i wolontariuszy otrzyma dar, który będzie formą nagrody, prezentu lub działania, którego rodzina oczekuje.
Trzeci etap obejmuje bal karnawałowy z wodzirejem, wspólne rekolekcje wielkopostne, kursy gotowania i celebrowania posiłków w rodzinie oraz zajęcia dzieci z ojcem np. budowanie szopki bożonarodzeniowej.
Realizacji projektu towarzyszy Kampania społeczna pod nazwą Fundamenty Dobrej Rodziny i działania fundrisingowe umożliwiające zapewnienie określonych potrzeb dla rodzin biorących udział w projekcie. Aktywnie działający wolontariusze, którzy podejmą pracę z dziećmi, aby w sposób zaplanowany i efektywny zająć im czas oraz włączą się w kampanię społeczną i akcję fundrasingową doświadczą na czym polega praca z innymi osobami.
Nabór i kwalifikacja wolontariuszy wspomagających realizatorów projektu odbędzie się wśród młodzieży w szkołach ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych powiatu kępińskiego i wieruszowskiego. W szkołach tych przeprowadzony zostanie program profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów. Miejscem realizacji projektu jest Ośrodek Caritas Diecezji kaliskiej w Słupi pod Kępnem i parafia pw. Św. Stanisława BM w Wieruszowie.
Uroczysta inauguracja projektu odbędzie się 25 września o godzinie 16 w Ośrodku Caritas Diecezji Kaliskiej w Słupi pod Kępnem z udziałem ks. Biskupa, proboszczów parafii dekanatów z powiatu kępińskiego i wieruszowskiego, parlamentarzystów, władz samorządowych i lokalnych mediów. W uroczystości uczestniczyć będą oczywiście realizatorzy, wolontariusze i uczestnicy projektu.
opr. Caritas Diecezji Kaliskiej