W Diecezji siedleckiej rozpoczął się – jedyny w swoim rodzaju – program aktywizacji seniorów w wieku 55+. Dzięki tutejszej Caritas, w Siedlcach i Parczewie powstał klub „Sen(iOr) Przyszłości”, w którym 80 osób w sile wieku podejmuje m.in. ambitne wyzwania sportowe, teatralne i kulinarne, zawiązuje nowe znajomości, a także zyskuje konkretną wiedzę i pomoc specjalistów.

– Caritas Polska rozpoczęła program, do którego napłynęło z całego kraju 57 projektów, w ramach obszarów tematycznych dotyczących: ubóstwa, samotnych matek, rodziny, wykluczenia społecznego i osób starszych. Wyłoniono 9 zwycięzców. Projekt siedleckiej Caritas został wytypowan, jako jedyny w tym ostatnim obszarze. W ten sposób nasza organizacja otrzymała całą pulę wnioskowanej kwoty tj. 91 224 zł, przy ogólnej kwocie projektu 104 056 zł – mówi Anna Walczyna, koordynator realizacji zadania. – Ten olbrzymi sukces nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie pracowników naszej Caritas oraz duże (blisko 5 letnie) doświadczenie w podejmowaniu takiego typu zadań dla seniorów – dodaje. Program obejmuje dwa województwa: mazowieckie i lubelskie, ponieważ Caritas Diecezji Siedleckiej położona jest na obu z nich.

 Druga młodość

 Seniorzy w diecezji siedleckiej to z pewnością osoby chętne do aktywnego spędzania czasu. Dzięki udziałowi w programie, mogą przywrócić swojemu życiu barwy, które pamiętają z czasów swojej młodości i nadać mu nowy smak. Jakość życia każdego z nich zależy w dużej mierze od tego, jakie działania podejmuje na co dzień. Statystycznie aktywność  osób w dojrzałym wieku z czasem maleje, choć – o czym powinniśmy pamiętać – wielu z nich dba o kondycję,  a nawet zdarzają się przypadki maratończyków w podeszłym wieku. Nie brakuje też osób, które zachowały świeżość umysłu na długie lata. Jedno jest pewne – dzięki zajęciom seniorzy poprawią jakość swojego życia, będą lepiej funkcjonować w środowisku lokalnym i w końcu  poświęcą się bez reszty ulubionym zajęciom. W Klubie Seniora podreperują więzi towarzyskie, uprawiając sport – rozruszają stawy i wzmocnią mięśnie, a podczas zajęć artystycznych zrelaksują się i pobudzą drzemiącą w nich kreatywność. – My, jako seniorzy potrzebujemy troszkę ruchu, dlatego cieszę się z zajęć fizycznych. Równie ważne są zajęcia kulinarne, podczas których nauczymy się nowych przepisów i wzbogacimy codzienny jadłospis o nieznane dotąd potrawy – mówiła jedna z uczestniczek spotkania informacyjnego dot. powołania klubu (odbyło się 10 sierpnia br. w sali Centrum  Charytatywno – Duszpasterskiego przy ul. Świrskiego 57 w Siedlcach)

Zajęcia jakich mało

Sport to jedna z czynności, która służy zachowaniu dobrej sprawności fizycznej seniorów. Dlatego tak duży nacisk kładziony jest na tego typu aktywności: aqua fitness (pojawi się od stycznia do czerwca 2017) czy jump tramp (podskoki na trampolinie) oraz pilates (oba zajęcia potrwają do grudnia 2016). Seniorom służą również zajęcia terapeutyczne z muzykoterapii i warsztaty teatralne. Zwieńczeniem tych ostatnich będzie, wystawiony na deskach Centrum Kultury i Sztuki, musical pt. „Co nam w duszy gra?”. Uczestnicy pokażą lokalnej społeczności, że w każdym wieku można być jej sprawnym i wartościowym członkiem. Z pewnością dla oglądających i występujących będzie to pozytywne doświadczenie. – Bilety za przysłowiową złotówkę przeznaczymy na dalsze działania seniorów w diecezji – zaznacza A. Walczyna. Przy klubie funkcjonuje punkt konsultacyjny, gdzie można porozmawiać z psychologiem. Dzięki grupie wsparcia, beneficjenci programu dzielą się wzajemnie i w obecności terapeuty doświadczeniami takimi jak ograniczenia psychiczne czy fizyczne. Warto przyjrzeć się im z bliska. Wówczas istnieje szansa, że znajdą satysfakcjonujące rozwiązanie własnych problemów i dowiedzą się jak sobie z nimi poradzić. W programie biorą również pośrednio udział rodziny seniorów, poprzez wysłuchanie specjalistycznych prelekcji lekarzy na temat problemów zdrowotnych dotykających osoby starsze. Podczas spotkań można zmierzyć ciśnienie i zbadać słuch. Na uczestników czekają także zajęcia z wizażystką, która dobierze odpowiedni dla kobiet makijaż do konkretnej cery i podpowie (także mężczyznom) w jakich kolorach się ubierać. – Jest to ważne dla seniorów, ponieważ oni też chcą być atrakcyjni – podsumowuje A. Walczyna.

Organizacja

W Siedlcach zajęcia odbywają się w kilku miejscach: w Centrum Charytatywno-Duszpasterskim im. bł. Matki Teresy z Kalkuty przy ul. Świrskiego 57, w Jump Tramp przy ul. Armii Krajowej 3A oraz w Aqua Park ul. Jana Pawła II 8. Druga grupa seniorów spotyka się w Parczewie w ZDZ ul. Harcerska 8, w Caritas Diecezji Siedleckiej Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego przy ul. Kościelnej 77, w Publicznym Gimnazjum im. Władysława Jagiełły przy ul. Spółdzielczej 7 oraz w kompleksie sportowym „Jelonek” przy ul. Polnej 34.

Spot, przepiśnik i kiermasze

Podczas trwania projektu, zostanie nakręcony spot reklamowy ukazujący, że seniorzy mogą być aktywni i chcą tacy być. Będzie można go obejrzeć w regionalnej telewizji, Caritas Polska i Caritas Diecezji Siedleckiej. Natomiast po warsztatach kulinarnych, w ramach kampanii społecznościowej, powstanie przepiśnik seniorów z ich – już zapomnianymi i nowymi – przepisami kulinarnymi. Po zakończeniu zajęć, zostanie wyłoniony zwycięzca konkursu „Master Chef Seniorów”. Jedzenie razem z przedmiotami z warsztatów DIY (z ang. „do it yourself” – „zrób to sam”) takie jak poduszki, pokrowce na telefon komórkowy, dżemy w przyozdobionych słoiczkach, zostaną sprzedane na kiermaszu.

023

Wspólnie z Caritas Polska

Siedlecka Caritas przystąpiła do Programu współdziałania Caritas Polska z Caritas diecezjalnymi na lata 2016-2017 – edycja pilotażowa i realizuje zadanie obejmując seniorów zamieszkujących diecezję siedlecką w wieku 55+. Zadanie współfinansowane z Caritas Polska ma nazwę „Sen(iOr) Przyszłości. Wspieranie inicjatyw służących aktywizacji i integracji społecznej osób starszych” i jest realizowane w okresie od 15 czerwca 2016 r. do 14 czerwca 2017 r. W zadanie włączyli się wolontariusze, którzy roznoszą ulotki informujące i propagujące aktywny styl życia seniorów.

 Kontakt:

Szczegółowych informacji dotyczących programu udziela koordynator realizacji zadania: Anna Walczyna, tel. 513-031-922 lub (83)355-04-52.          

 więcej: https://www.caritas.pl/siedlce-klub-dla-seniorow/