Caritas Polska realizuje od września projekt humanitarny pn. „Wsparcie funkcjonowania klinik medycznych w prowincjach Erbil i Dohuk” na terenie Autonomicznego Regionu Irackiego Kurdystanu. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP .
Projekt ma na celu zapewnienie opieki medycznej przesiedleńcom wewnętrznym i uchodźcom przebywającym w obozach oraz w społecznościach przyjmujących, a także lokalnej ludności w irackim Kurdystanie. Partnerem jest Wyższa Szkoła Opieki Zdrowotnej i Pracy Społecznej im. św. Elżbiety z Bratysławy, która realizuje na terenie Iraku projekt STEP-IN prowadząc stacjonarną klinikę im. bł. Zdenki Scheling w prowincji Erbil oraz mobilną klinikę im. bł. J. Popiełuszki w prowincji Dohuk.
Jak informuje Partner, wrzesień był miesiącem nowych rozwiązań w całym projekcie STEP-IN. Dzięki m.in. dotacji z Polski udało się utworzyć większy zespół, a tym samym wykonywać zadania bardziej dynamicznie. Ponadto w najbliższym czasie do zespołu dołączą dwaj nowi lekarze.
Mobilna klinika im. bł. J. Popiełuszki znajduje się na chwilę obecną w obozie Darkar, w pobliżu miasta Zakho, oddalonego półtorej godziny od Dohuku, który zamieszkuje około 6000 przesiedleńców wewnętrznych – jezydów. Zgodnie z ustaleniami z Departamentem Zdrowia Kurdystanu pozostanie tam do końca października. Nowe miejsce nie zostało jeszcze zdefiniowane, jednak Departament Zdrowia zwrócił się z prośbą o udział w operacji Mosul (w związku ze zbliżającą się bitwą o Mosul) w roli mobilnego zespołu medycznego. Zakupiono aparat USG i zatrudniono lokalnego lekarza-radiologa, który przyjmuje jeden raz w tygodniu, co w znacznym stopniu zwiększa możliwości diagnostyczne oraz pozwala na monitorowanie ciąży pacjentek. Dzięki pracy dwóch pełnoetatowych lekarzy, a także lekarza radiologa, w miesiącu wrześniu udzielono pomocy lekarskiej 968 pacjentom. Najczęstszymi diagnozami były infekcje dróg oddechowych, zapalenia żołądka i jelit, choroby pasożytnicze, przewlekłe choroby serca oraz choroby psychosomatyczne.
Stacjonarna klinika im. bł. Zdenki Scheling działa w Ozal City (Erbil) zapewniając opiekę medyczną przesiedleńcom – głównie chrześcijanom z rejonu Mosulu, a także muzułmanom i jezydom, którzy w wyniku ucieczki schronili się w tym rejonie oraz miejscowej ludności. W klinice pracuje jeden pełnoetatowy lekarz pierwszego kontaktu i jeden lekarz-radiolog, który przyjmuje jeden dzień w tygodniu. W miesiącu wrześniu udzielono pomocy lekarskiej 438 pacjentom, a najczęstsze diagnozy to przewlekłe choroby serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i infekcje dróg oddechowych. Klinika uruchomiła ponadto usługę EKG dzięki zakupowi elektrokardiogramu, co znacznie ułatwia pracę lekarza, a także umożliwiła badania laboratoryjne pacjentom zewnętrznym, którzy kierowani są przez lekarzy spoza kliniki. Z laboratorium korzysta każdego dnia 20 pacjentów. W klinice trwają poszukiwania nowej recepcjonistki mówiącej w języku kurdyjskim, która będzie spełniać rolę tłumacza w kontaktach z lokalną ludnością, która nie zna języka arabskiego.
Projekt jest odpowiedzią na ogromne potrzeby w zakresie opieki zdrowotnej w irackim Kurdystanie. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia Kurdystanu, w chwili obecnej państwo jest w stanie zapewnić podstawowe usługi medyczne około 40-45% ludności, a to oznacza, że 50-55% ludności pozostaje bez opieki. Wynika to z faktu wzrostu liczby ludności o 30% spowodowanej napływem przesiedleńców wewnętrznych i uchodźców oraz przeciążenia usług medycznych. Ponadto dochodzi do kolejnych przesiedleń, wielu ludzi nie ma dostępu do lekarzy, bądź trudna sytuacja finansowa uniemożliwia im korzystanie z opieki zdrowotnej.
Projekt „Wsparcie funkcjonowania klinik medycznych w prowincjach Erbil i Dohuk” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.