Realizowany od maja br. projekt „Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś” – rola liderów w tworzeniu struktur wolontariatu na Ukrainie, mający na celu utworzenie na Ukrainie usystematyzowanych struktur wolontariackich, przynosi wymierne rezultaty. We wszystkich siedmiu diecezjach rzymskokatolickich powstały Parafialne Zespoły Caritas.
Diecezja Charkowsko-Zaporoska
W Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Berdiańsku powstało „Koło Caritas”. Pierwszym działaniem nowopowstałej grupy była wakacyjna akcja dobroczynna dla dzieci z ubogich i wielodzietnych rodzin. Akcja „Kolorowy świat” trwała przez cały miesiąc sierpień, a jej celem była zbiórka materiałów i przyborów szkolnych. Przygotowano plakaty, które rozwieszono w sklepach z materiałami biurowymi, a akcja promowana była w gazetach, telewizji i internecie. Na zakończenie akcji wolontariusze przygotowali paczki dla 20 dzieci i wraz z proboszczem parafii odwiedzili niepełnosprawne dzieci. Koło nawiązało też kontakty z Socjalnym Centrum Rehabilitacji Niepełnosprawnych Dzieci i wolontariusze spotkali się z dziećmi oraz ich rodzicami i wręczyli im prezenty. Koło prowadzi też stałą działalność i w każdą sobotę wolontariusze wraz z proboszczem wydają ubogim mieszkańcom obiad na targu. Dodatkowo często pomagają przy remontach i porządkach w Centrum Caritas-Spes Berdiańsk.
Diecezja Kamieniecko-Podolska
Parafialna Wspólnota Caritas-Spes została powołana w Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Winnicy. Wspólnota obejmuje troską zwłaszcza dzieci z rodzin wielodzietnych i pozbawionych odpowiedniej opieki, a także osoby starsze i samotne z terenu parafii.
Wolontariusze zorganizowali zbiórkę rzeczy używanych, zebrali informacje o najbardziej potrzebujących parafianach i przekazali część zgromadzonego sprzętu. Przygotowali również wyprawki szkolne dla dzieci. Ponadto obecnie trwa akcja na rzecz małego chłopca, a wkrótce zorganizowany zostanie na placu kościelnym jesienny jarmark rzeczy używanych, przyniesionych przez parafian.
Diecezjalna Caritas-Spes organizuje 22 października spotkanie dla wolontariuszy parafialnych, które odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, a jego celem będzie wymiana doświadczeń wolontariuszy oraz ich formacja duchowa.
Diecezja Kijowsko-Żytomierska
W Parafii św. Dominika i św. Michała Archanioła w Lubarze została powołana wspólnota św. Józefa. Należy do niej kilkanaście osób z parafii. Spotkania organizowane są przez posługujące w parafii siostry Józefitki i odbywają się raz w miesiącu. Spotkania na chwilę obecną mają charakter formacyjny dla wolontariuszy. W przyszłości PZC będzie angażować się w działalność dobroczynną parafii i w akcje organizowane przez diecezjalną Caritas.
Archidiecezja Lwowska
Parafialny ruch wolontariuszy Caritas-Spes powstał przy Parafii św. Antoniego we Lwowie i należą do niego głównie młodzi ludzie. Wolontariusze pomagają w kuchni dla potrzebujących, odwiedzają osoby samotne, ubogie i rodziny wielodzietne przekazując im jedzenie i artykuły pierwszej potrzeby. Pomagają nie tylko materialnie, ale zapewniają też wsparcie psychologiczne, gdyż osobom starszym i samotnym zazwyczaj brakuje uwagi i zrozumienia. Ponadto młodzi wolontariusze trzy razy w tygodniu prowadzą bezpłatne szkolenia z języka angielskiego i polskiego, twórcze zajęcia, pomagają dzieciom w odrabianiu lekcji i organizują ciekawe wycieczki.
Diecezja Łucka
Parafialny Zespół Caritas powstał przy Parafii św. Anny w Kowelu. Na dzień dzisiejszy grupa składa się z trzech osób. Wolontariusze pomagają ludziom samotnym i ubogim, odwiedzają ich w domach, przynoszą gorące jedzenie, kupują lekarstwa oraz sprzątają. Jak mówi proboszcz o. Tadeusz Fostakowski „Moim zdaniem ruch wolontariacki ma przed sobą wspaniałą perspektywę rozwoju, bo dobre działania nie tylko pozostają w pamięci ludzi, którym świadczymy pomoc, ale mamy nadzieję, że zaczną z czasem przyciągać nowych parafian, którzy chcieliby świadczyć praktyczną pomoc ludziom potrzebującym”.
Diecezja Mukaczewska
W Użgorodzie przy parafii św. Jerzego powołany został Parafialny Zespół składający się z pięciu osób. Wolontariusze brali aktywny udział w koloniach letnich i kilkudniowych wycieczkach dla dzieci z rodzinnych domów dziecka.
Ponadto „Caritas im. św. Marcina” Diecezji Mukaczewskiej rozpoczął współpracę z medyczno-społecznym centrum rehabilitacyjnym „Droga życia”. Współpraca polega na zaangażowaniu wolontariuszy w pomoc dzieciom przebywającym w centrum na rehabilitacji. Wolontariusze zorganizowali też koncert charytatywny, aby pozyskać fundusze dla centrum.
Uczestniczący w projekcie Dmytro opracował też projekt „Centrum wolontariatu” by koordynować pracę wolontariuszy oraz opracowywać programy pomocowe.
Diecezja Odesko-Symferopolska
Parafialny Zespół Caritas powstał przy Parafii Katedralnej Wniebowzięcia N.M.P w Odessie. Grupa liczy dziesięciu wolontariuszy, którzy postawili sobie za cel pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. Pierwszą akcją był dobroczynny jarmark „Od serca dziecka”, który odbył się przy okazji odpustu parafialnego. Na jarmark wolontariusze wraz z dziećmi przygotowali własnoręcznie pierniki. Osoby prywatne pomogły w zakupie fantów na loterię, a zaproszeni specjaliści od garncarstwa wraz z dzieci lepili rzeczy z gliny. We wrześniu zorganizowano w Centrum dla Dzieci i Młodzieży „Dom Nadziei” święto z okazji nowego roku szkolnego dla dzieci z ubogich rodzin. Wolontariusze postanowili też włączyć się w systematyczną pomoc i od września regularnie przychodzą do Centrum, aby wspólnie z dziećmi odrabiać lekcje i bawić się z nimi.
Projekt „Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś” – rola liderów w tworzeniu struktur wolontariatu na Ukrainie jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.