Jednym z największych problemów z jakimi boryka się Uganda, jest niedobór czystej wody. Dlatego też Caritas Polska wsparła dwa projekty budowy otworu wiertniczego w tamtejszych wioskach, dzięki czemu mieszkańcy mają łatwy dostęp do czystej i bezpiecznej wody.
Mieszkańcy wspólnoty Bujjuko i wioski Kinaawa całe lata zmagali się z kryzysem w dostępie do wody. Wiele czasu zajmowało im poszukiwanie źródeł, a było to zadanie głównie kobiet i dzieci. W efekcie dzieci często opuszczały szkołę, a kobiety miały wiele trudności z wykonaniem prac na czas, zwłaszcza polowych, co w przypadku społeczeństwa utrzymującego się z rolnictwa jest wielkim obciążeniem. Ponadto dalekie wyprawy wiązały się z wieloma niebezpieczeństwami – dzieci padały ofiarą dzikich zwierząt, zdarzały się również utonięcia oraz śmierć spowodowana zbyt wielkim zmęczeniem, a kobiety i dziewczęta narażone były na gwałt. Źródła, z których czerpano wodę, były często zanieczyszczone, co prowadziło do wielu chorób takich jak cholera, biegunka, dur brzuszny, malaria czy schistomatoza, niejednokrotnie kończących się śmiercią, zwłaszcza wśród dzieci.
Pracownicy Caritas Uganda, którzy nadzorowali realizację projektów, przed rozpoczęciem prac organizowali spotkania wspólnie z liderami wspólnot działających w wioskach – Bujjuko Community Development Group i Bongole Twerwaneko Womens Group – aby uświadomić mieszkańcom, jak ważna jest czysta woda dla bezpieczeństwa i zdrowia ich samych oraz ich dzieci. Zwracali również uwagę, aby po wybudowaniu otworów, mieszkańcy otoczyli je odpowiednią ochroną i troską, by mogły służyć im przez wiele lat.
Budowa otworów wiertniczych wpłynęła na poprawę jakości życia mieszkańców wiosek. Najważniejszym rezultatem jest poprawa stanu zdrowia, gdyż zmniejszyło się zagrożenie zachorowalnością na choroby wywołane zanieczyszczoną wodą. Dodatkowo zwiększyło się bezpieczeństwo kobiet i dzieci, którzy nie muszą szukać wody w odległych miejscach. Ma to również wpływ na lepsze wyniki w nauce, gdyż dzieci uczęszczają regularnie na zajęcia. Ponadto kobiety mogą wykonywać swoje obowiązki na czas, co ogranicza przemoc domową ze strony mężczyzn.
Kwota dofinansowania obydwu projektów wyniosła 10 tys. 700 euro.