Ponad 20 tysięcy „Skarbonek miłosierdzia” trafiło na początku Wielkiego Postu do dzieci i młodzieży w parafiach archidiecezji krakowskiej. Młodzi będą do nich wrzucać drobne lub większe kwoty, zaoszczędzone dzięki wielkopostnym wyrzeczeniom. Potem wspólnie z katechetami lub opiekunami SKC zdecydują, komu pomóc zebranymi pieniędzmi. Celem akcji jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problemy bliźnich oraz wskazanie możliwości konkretnej pomocy potrzebującym. Ogólnym tegorocznym celem jest pomoc osobom chorym.
Tekturowe skarbonki akcji „Jałmużna Wielkopostna” od lat pomagają młodym świadomie przygotowywać się do Wielkanocy poprzez uczynki miłosierdzia. Są one możliwe właśnie dzięki wielkopostnym wyrzeczeniom. W tym roku skarbonkę Caritas można też znaleźć w „Małym Gościu Niedzielnym”
Na niebezpieczeństwo uznania pieniądza za bożka zwrócił uwagę papież Franciszek w orędziu na tegoroczny Wielki Post. Apostoł Paweł powiedział, że „korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy” (1 Tm 6,10). Jest ona głównym powodem korupcji i źródłem zawiści, konfliktów i podejrzeń. Może dojść do tego, że pieniądz może nad nami zapanować tak bardzo, iż stanie się tyrańskim bożkiem (por. Adhort, ap. Evangelii gaudium, 55). Zamiast być narzędziem, które nam służy, by czynić dobro i realizować solidarność z innymi, pieniądz może podporządkować nas i cały świat egoistycznej logice, która nie pozostawia miejsca dla miłości i stanowi przeszkodę dla pokoju. – napisał papież.
Akcja „Jałmużna wielkopostna” uczy, że miłość bliźniego wymaga od nas daru z siebie: ofiarowania czasu, pieniędzy, zainteresowania. Przypomina o tradycyjnym przygotowaniu do Wielkanocy poprzez post, modlitwę i jałmużnę.
Dziękujemy wszystkim katechetom, księżom i wolontariuszom, którzy zaangażowali się w propagowanie akcji „Jałmużna Wielkopostna”.