Caritas Polska serdecznie zaprasza na warsztaty dla opiekunów osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, które odbędą się w 25 lipca w Centrum Okopowa przy ulicy Okopowej 55 (Warszawa) w godzinach 16.00 – 18.00. Poprowadzi je Mariusz Dorot, specjalista w zakresie aktywizacji osób starszych, posiadający zarówno wiedzę, jak i praktykę w pracy z ludźmi starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi. Ilość miejsc jest ograniczona – czekamy na pierwszych 10 osób, które prześlą swoje zgłoszenie na adres spotkanie@caritas.pl.
W zgłoszeniu prosimy o podanie imienia i nazwiska, numeru kontaktowego oraz opisanie sytuacji opiekuńczej, w której Państwo aktualnie są – kim i w jakim zakresie się Państwo opiekują.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami szkolenia w krótkim liście, który do uczestników kieruję Pan Mariusz Dorot.
Serdecznie zapraszamy do udziału!!!
***
Szanowni Państwo,
Dla mnie w roli opiekuna jest ważne, aby od czasu do czasu wzmocnić siebie. Najczęściej u dzieci koncepcję wzmacniania siebie samego aktywizujemy poprzez naturalną ciekawość i wolę eksperymentowania. Czy u osób chorych, starszych, niepełnosprawnych jest szansa na takie wzmocnienie? Co zrobić, kiedy u naszych najbliższych pojawiają się choroby i niesamodzielność a my stajemy się opiekunami? Zapraszam na dwugodzinne spotkanie. Naszym sprzymierzeńcem będzie ruch, który jest częścią codziennego życia. Podczas zajęć zwrócimy uwagę na kształtowanie ruchu w relacji opiekun – podopieczny. Naszym celem będzie zbudowanie mostów komunikacyjnych
i rozplątanie trudnych sytuacji w opiece. Podzielę się swoim doświadczeniem, teorią i praktyką. Podpowiem jak zadbać o siebie w roli opiekuna, jak zwiększać zakres samodzielności u podopiecznego, jak wzmacniać wspólną koncentrację i uwagę oraz jak stworzyć w wolnym czasie „nową” komunikację.
Zapraszam,
Mariusz Dorot
***
O prowadzącym:
Mariusz Dorot – pedagog, animator kultury, gerontolog, gerontopsychomotoryk. Jest absolwentem Instytutu Studiów nad Rodziną oraz studiów podyplomowych z zakresu gerontologii oraz wiedzy o kulturze. Ukończył studium organizacji czasu w starszym wieku, studium metodyczne dotyczące aktywizacji kulturalnej osób starszych oraz kurs psychomotoryki i gerontopsychomotoryki. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z osobami starszymi, które zdobywał w organizacjach pozarządowych, placówkach pomocy społecznej, placówkach edukacyjnych oraz w pracy indywidualnej. Specjalizuje się w interdyscyplinarnych działaniach animacyjnych skierowanych do osób starszych niesamodzielnych i osób z chorobami dementywnymi. Obecnie jest doktorantem Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.