Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w Kielcach świętowano z rozmachem. Dnia 5 grudnia 2017 roku w Best Western Grand Hotel odbyła się XII Świętokrzyska Gala Wolontariatu zorganizowana przez Diecezjalne Centrum Wolontariatu przy Caritas Diecezji Kieleckiej, Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach i Wolontariat przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele parlamentarzystów, władz z regionu świętokrzyskiego, organizacji pozarządowych, instytucji  i placówek pomocowych oraz liczni wolontariusze. Patronatem honorowym imprezę objęli  Biskup Kielecki Jan Piotrowski, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Kurator Świętokrzyski Kazimierz Mądzik, Prezydent Kielc Wojciech Lubawski i Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach ks. Paweł Tambor.

Podczas Świętokrzyskiej Gali Wolontariatu odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu Laur Wolontariatu. W tym roku do organizatorów wpłynęły 32 zgłoszenia. Wśród kandydatów do wyróżnienia znaleźli się wolontariusze pracujący z osobami chorymi, udzielający się na rzecz kultury i sztuki, niosący pomoc w domach pomocy społecznej i świetlicach, działający w stowarzyszeniach i fundacjach. To  ochotnicy, którzy dzielą się z innymi swoimi pasjami, koordynatorzy wolontariatu, wolontariusze działający w środowiskach lokalnych. To osoby indywidualne oraz grupy, takie jak Kluby Wolontariatu czy Szkolne Koła Caritas. Wszystkich nominowanych łączyło jedno – poprzez swoje działania dają nadzieję innym ludziom i zmieniają świat na lepsze.

Laury Wolontariatu 2017 wręczyli organizatorzy konkursu oraz Jacek Kowalczyk, Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego , który ufundował statuetki.

 Laureatami konkursy w tym roku zostali:

Harcerska Służba Porządku Publicznego Starachowice to grupa osób, które połączył jeden cel: wspieranie swojego środowiska lokalnego w myśl hasła „Wyjdź na świat, zobacz i pomóż!”. Razem działają od 2013 roku. Z powodzeniem dbają o bezpieczeństwo swojego miasta i powiatu. Zabezpieczają imprezy patriotyczne, sportowe i kulturowe, realizują projekty z zakresu bezpieczeństwa publicznego takie jak „Razem bezpieczniej”, czy ” Bezpieczna szkoła przy drodze”, uczestniczą w kampanii „Stop dopalaczom”. By jeszcze lepiej wypełniać swoje zadania stale się rozwijają, szkolą, zdobywają nowe uprawnienia. To grupa ludzi „pozytywnie zakręconych”, którzy poświęcają swój wolny czas, aby w ich „małej ojczyźnie” wszyscy czuli się bezpieczniej.

Agnieszka Poręba angażowała się w działania pomocowe Parafialnego Zespołu Charytatywnego, akcje prowadzone przez Caritas Diecezji Kieleckiej, przez dwa lata była również wolontariuszką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Od 2014 roku poświęca ok. 30 godzin w miesiącu, by pomagać w Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Robi zwykłe, niezwykłe rzeczy. Umila podopiecznym czas rozmową, czyta, spaceruje, karmi, sprząta, po prostu jest! A przy tym jest niezwykle skromną, cichą i stale twierdzi, „że przecież nic takiego nie zrobiła”.

Wolontariuszki Archiwum Diecezjalnego w Kielcach są wyjątkowym przykładem na to, jak szerokie pojęcie kryje się w słowie wolontariat. Zdecydowały się pomagać tam, gdzie nikt o tę pomoc nie jest w stanie poprosić. Twierdzą, że ich praca nie wymaga wielkich kwalifikacji, wystarczy odrobina cierpliwości, staranności i odpowiedzialności. Wykonując z pozoru proste czynności jak: prostowanie stron niejednokrotnie niezwykle cennych historycznie dokumentów, tworzenie i opisywanie katalogów, porządkowanie, inwentaryzowanie, przepisywanie akt. Wspierają działalność mającą na celu ochronę dziedzictwa Kościoła Kieleckiego. Dzięki ich zaangażowaniu i braku obojętności udaje się ocalać od zapomnienia pamiątki naszej historii.

Wyróżnione w konkursie, poprzez nadanie tytułu „Nadzieja wolontariatu” za nowatorskie podejście do aktywności społecznej oraz rozwój wolontariatu,  zostały Julita Kopycińska, Wolontariat III LO z Oddziałami Integracyjnymi im. C. K. Norwida w Kielcach oraz Malwina Piotrowska. Wyróżnienie szczególne przyznano pani Sławie Świercz, wolontariuszce Świetlicy Caritas „U Józefa.

Organizatorzy tradycyjnie przyznali tytuł „Miejsce przyjazne wolontariuszom”. Tym razem trafił on do AZS Politechniki Świętokrzyskiej, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju, Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Łosieniu i Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach. Drugi raz został także przyznany tytuł „Animator wolontariatu” za inspirowanie, organizowanie i wspieranie działań wolontaryjnych w środowisku lokalnym. Otrzymali go Piotr Zimoch i Paulina Forma.

W trakcie wydarzenia odbyło się także podsumowanie projektu „Aktywne postawy młodzieży” realizowanego przez Caritas Diecezji Kieleckiej, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Galę uświetnili swym występem tancerki Kieleckiego Teatru Tańca, solista Tomasz Kiniorski oraz Chór Gospel „Good News”.

Dziękujemy serdecznie sponsorom i partnerom strategicznym za pomoc w organizacji wydarzenia. Podziękowania dla Auchan, Multikina, Kina Moskwa, Teatru Kubuś, MK Bowling, Teatru Pod Górnym Kościołem oraz Radia Kielce.

Dziękujemy również partnerom medialnym (Polskie Radio Kielce, Tygodnik Niedziela Kielecka, Echo Dnia, Radio eM Kielce, Gazeta Starachowicka) za pomoc w promocji święta wolontariuszy.