Caritas Diecezji Rzeszowskiej w dniu 23 stycznia br. po raz kolejny zorganizowała opłatkowe spotkanie dla studentów polskiego pochodzenia z Roku zerowego, przygotowujących się do startu na pełne studia w różnych uczelniach Polski. Aktualnie w tym przygotowaniu bierze udział 35 młodych ludzi z: Kazachstanu, Mołdawii, Białorusi, Ukrainy i Rumunii.

Spotkanie odbyło się w godzinach popołudniowych w Centrum dla Osób Niepełnosprawnych w Rzeszowie przy ul. Lubelskiej 13, którą kieruje Krzysztof Baran.

Młodzież przybyła wraz ze swoimi opiekunami: mgr Anną Krupiszewską, dr Małgorzatą Janda i mgr Dobrawą Kulka.

Wszystkich zebranych przywitał Ks.Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej Z młodymi rodakami spotkał się ks. biskup Edward Białogłowski, który powiedział: „Przybywacie, aby poznawać język, ale też aby poznawać kulturę, bowiem kultura wypływa z serca człowieka. O kulturę trzeba dbać, bo wnikając w tajemnicę kultury człowiek staje się bogaty”.

W pierwszej części spotkania młodzież przedstawiła program bożonarodzeniowy, przygotowany pod kierunkiem opiekunki Pani Dobrawy.  który tak podsumowała ks.Biskup: „Zaprezentowane przesłane oddawało Bożą myśl, trzeba dbać oto aby wyglądać jako tako, trzeba też dbać oto, aby mieć coś do zjedzenia, ale też trzeba dbać oto, że jeśli obok mnie jest ktoś głodny, żeby umieć się z nim podzielić. Nie wtedy kiedy mam za dużo, tylko nawet wtedy kiedy nie mam za dużo, ale częścią mogę się podzielić, bo ja przeżyję i drugiemu pomogę.

Na koniec wystąpienia Ks Biskup powiedział: „Myślenie i sztuka wybierania czyli wolność określają wielkość człowieka. Żebyśmy umieli zawsze mądrze wybierać to trzeba dbać o wolność osobistą, bo zniewolenie przychodzi łatwo, ale wyzwolenie jest bardzo trudne. Dlatego życzę Wam, aby Pan Jezus, który objawił się jako prawda, jako droga przez życie i jako prawdziwe życie w miłości obdarzał Was mądrością, szlachetnością, wolnością, żebyście ciągle poznawali zarówno sens swojego życia jak i rozpoznawali prawdę, że trzeba swoim życie służyć, to wtedy więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”.

Po tych słowach i modlitwie wszyscy składali sobie życzenia, a następnie zasiedli do uroczystej kolacji, podczas której z radośnie kolędowano po polsku i w ojczystych językach zebranej młodzieży.

Młodzież została zaproszona przez ks.Władysława Jagystyna, wicedyrektora Caritas do udziału w imprezach organizowanych przez Caritas, którymi są: Kaziuki, czy tez spotkania ze studentami polskimi.

Ostatnim punktem było przekazanie paczek z żywnością i środkami czystości. Odchodząc młodzi studenci wyrażali wielką wdzięczność za pamięć o nich.

                                                                                              s. Agata Jakieła, sekretarz CDRz