–Nie wszyscy w życiu mają tak dobrze, a my swoją pomocą pokazujemy, że inni są potrzebni. Człowiek w trudnej sytuacji zapomina, że jest człowiekiem – mówią wolontariusze Caritas. W sobotę, 14 kwietnia, po raz piętnasty spotkali się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników i Wolontariuszy to zwieńczenie Tygodnia Miłosierdzia, patronalnego święta Caritas w Polsce.
Szkolne Koło Caritas w liceum w Oleszycach włącza się w coroczne akcje Caritas: zbiórki żywności, „Tornister Pełen Uśmiechów” czy „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Młodzież z Tomaszowa pomaga w Warsztatach Terapii Zajęciowej – zajęciach artystycznych dla osób niepełnosprawnych. Wraz z innymi wolontariuszami z diecezji zamojsko-lubaczowskiej byli najliczniejszą reprezentacją diecezjalną na pielgrzymce. Jak co roku. W Zamościu i okolicach na co dzień niesie pomoc ponad 1700 wolontariuszy. – Otworzyłam swoje serce dla innych – przyznaje jedna z zamojskich wolontariuszek – Stałam się bardziej wrażliwa na potrzeby ludzkie, zaczęłam inaczej spoglądać na produkty w sklepie.
Mszy Świętej dla pielgrzymów w Łagiewnickim Sanktuarium przewodniczył biskup Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. Towarzyszyło mu kilkudziesięciu księży z Caritas Diecezjalnych oraz Caritas Polska. – To chrześcijaństwo nauczyło świat zakładania szpitali, szkół, sierocińców –przypomniał w homilii biskup Szlachetka– To ono nauczyło poszanowania godności człowieka bez względu na pochodzenie, wiek czy płeć.
Mówił także o radości towarzyszącej pomaganiu, której źródłem jest Bóg: – Jezus chce się zaprzyjaźnić z nami. Chce, byśmy dzielili się tym, co najcenniejsze. Kto jest radosny, niech się zaprzyjaźni ze smutnym; kto ma wiele, niech się zaprzyjaźni z tym, który potrzebuje pomocy. Wśród pielgrzymów znaleźli się młodsi i starsi pracownicy oraz wolontariusze Caritas. Każdy z nich w swojej pracy doświadcza, że służba to dawanie, ale też przyjmowanie dobra od innych.
W programie Pielgrzymki, poza uroczystą Mszą Świętą, znalazły się konferencje na temat ekologii w ujęciu chrześcijańskim oraz Hanny Chrzanowskiej, polskiej pielęgniarki i patronki dzieł miłosierdzia, której beatyfikacja odbędzie się za dwa tygodnie. Stąd hasło przewodnie pielgrzymki – „Bóg złożył w moje ręce talenty i nie wolno mi ich marnować” – którego autorką jest przyszła błogosławiona.
Łącznie w pielgrzymce wzięło udział ponad 2300 osób. Oprócz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, które od lat pojawia się w najliczniejszym składzie, najwięcej wolontariuszy przyjechało z diecezji łódzkiej, rzeszowskiej i opolskiej.
Serdecznie dziękujemy za obecność i wspólną modlitwę w tym wyjątkowym dniu!