Blisko 8 milionów mieszkańców spośród 13 milionów Syryjczyków wciąż pozostaje bez podstawowej pomocy humanitarnej – to jedna z najbardziej wstrząsających tez raportu Caritas Polska o aktualnej sytuacji w Syrii. Dokument został zaprezentowany po raz pierwszy w czwartek, 21 czerwca 2018 r. Gośćmi specjalnymi na konferencji byli abp Joseph Tobji, duchowny kościoła maronickiego, oraz pracownicy Hope Center – ośrodka monitorującego pomoc w Aleppo.
Podczas konferencji odbyła się prezentacja raportu Caritas Polska o sytuacji w Syrii wraz z komentarzem arcybiskupa Josepha Tobji oraz przedstawicieli Hope Center z Aleppo.
– Moja bratanica urodziła się rok przed wybuchem wojny. Po dwóch latach, zanim powiedziała „mama” i „tata”, naśladowała odgłosy wojny: „bum, bum” –powiedział arcybiskup– Nasz kościół w Aleppo legł w gruzach, jednak nie odbudujemy go, dopóki wierni nie odbudują domów i szkół. Ludzie przychodzą do księdza proboszcza z prośbami o pomoc, ale niestety ksiądz nie jest Supermanem.
Była również okazja do wysłuchania pracowników Hope Center – Freddy’ego Youssefa i Safira Salima – na co dzień spotykających się z trudnym życiem mieszkańców Aleppo. Safir podzielił się poruszającą historią swojej rodziny: – Nikomu z nas wojna i jej cierpienia nie są obce. Na moich oczach po bombardowaniu moja rodzina zniknęła pod ruinami domu. Dzięki opiece Opatrzności Bożej wszyscy przeżyli. Żona Safira była wówczas w dziewiątym miesiącu ciąży, cudem urodziła niedługo później zdrowe dziecko.
– Program „Rodzina Rodzinie” umożliwia systematyczne wsparcie syryjskich rodzin –przypomniała Sylwia Hazboun, koordynator projektów zagranicznych Caritas Polska– Niestety z czasem liczba darczyńców programu maleje, a część rodzin przestaje otrzymywać niezbędne wsparcie. Potrzeby na miejscu nie maleją.
Podczas konferencji ambasador programu „Rodzina Rodzinie”, Maciej Musiał, aktor, zaapelował do dalszej pomocy mieszkańcom w Syrii.
Raport Caritas Polska zawiera aktualne dane na temat bieżących problemów dotykających mieszkańców Syrii, a w szczególności Aleppo. Porusza kwestie związane ze zdrowiem, ekonomią, mieszkalnictwem oraz edukacją dzieci. Pozwala także zapoznać się z działaniami podejmowanymi w regionie przez Caritas Polska. Od stycznia 2018 roku pomoc świadczona jest za pośrednictwem Hope Center – ośrodka monitorującego z siedzibą w Aleppo.
Wojna w Syrii trwa od 2011 roku. Brutalny konflikt pochłonął już pół miliona ludzkich istnień. Ludzie uwięzieni w oblężonych miastach, bez środków do życia, odcięci od pomocy przeżywali dramat, na który świat się znieczulił. Dziś na terenach objętych działaniami zbrojnymi mieszka 8,2 mln osób, które żyją w bezpośrednim zagrożeniu życia.
Cały raport o sytuacji w Syrii do pobrania TUTAJ.