Joshtrom Isaac Kureethadam, papieski współpracownik ds. ekologii, zapewnił o współpracy z Caritas Polska w przygotowaniach do COP24. Do konferencji „Kościół przed COP24. Ekologiczne przebudzenie”, zorganizowanej przez Caritas Polska i GCCM (Globalny Ruch Katolików na Rzecz Środowiska) w zeszły piątek, odniósł się również prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, kard. Peter Turskon.
– W zeszłym tygodniu byłem w Warszawie. Odbyło się tam spotkanie przygotowujące do COP24 zorganizowane przez Caritas Polska –powiedział o. Kureethadam– Odniosłem wrażenie, że tak rząd polski jak i Kościół polski bardzo liczy na wsparcie Watykanu, zatem jest tutaj możliwość pomocy z naszej strony. Również na naszej konferencji w Rzymie [5-6 lipca] będzie obecny prezydent COP24 i weźmie w niej udział jako prelegent.
W konferencji, która odbyła się 22 czerwca w siedzibie Caritas Polska, udział wzięli m.in. ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, o. prof. Joshtrom Isaac Kureethadam, koordynator watykańskiej sekcji Ekologia i Stworzenie, o. prof. Zdzisław Kijas, współzałożyciel Ruchu Św. Franciszka z Asyżu i dr Mateusz Piotrowski, koordynator programowy GCCM.
W programie znalazły się prelekcje i debaty na temat nauczania Papieża dotyczącego ekologii integralnej, chrześcijańskiego ruchu ekologicznego, wyzwań ekologicznych dla Polski i świata w 2018 r., a także przygotowań polskiego Kościoła przed szczytem klimatycznym COP24, który odbędzie się w grudniu br. w Katowicach.
– Nasz dom się rozpada, a niszczymy go my, ludzie. Ofiarami tego kryzysu są najubożsi mieszkańcy naszej planety. Nasze spotkanie w siedzibie Caritas Polska nabiera z tego powodu szczególnego wydźwięku – powiedział gość specjalny, o. prof. Joshtrom Isaac Kureethadam, jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka ds. ekologii.
Jednoznaczne zaangażowanie papieża Franciszka i Stolicy Apostolskiej w międzynarodowe negocjacje w sprawie polityki klimatycznej stawia przed Kościołem w Polsce poważne wyzwania. W tym roku będzie on współgospodarzem wydarzenia o globalnej skali i znaczeniu: Szczytu Klimatycznego ONZ w Katowicach w dn. 3-14 grudnia:
– Prowadzimy przygotowania zarówno w sferze intelektualnej jak i duchowej –potwierdził ks. Witold Kania, przedstawiciel Archidiecezji Katowickiej– Przygotowujemy do szczytu poprzez m.in. współpracę z ośrodkami akademickimi zajmującymi się tematem ochrony środowiska czy specjalne katechezy inspirowane encykliką Franciszka „Laudato Si“.
26 czerwca minęła trzecia rocznica publikacji papieskiej encykliki „Laudato Si” na temat potrzeby dbałości o środowisko naturalne.