To już 10 lat działalności Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień Caritas Archidiecezji Poznańskiej, który dotychczas pomógł ponad pół tysiącu osób pokonać uzależnienia.
W 2008 roku dzięki Caritas Archidiecezji Poznańskiej w malowniczej wiosce Wierzenica zostało utworzone miejsce, które każdego dnia pomaga młodym ludziom w wieku 14 – 21 lat. Rocznej terapii poddane zostają osoby uzależnione od narkotyków i innych substancji psychoaktywnych. W placówce młodzi ludzie uczą się nowych postaw, a utożsamiając się z nowymi wartościami wydobywają się z uzależnienia od substancji psychoaktywnych.
Historia Doroty – absolwentki ośrodka
Młoda kobieta trafiła do ośrodka po 2 latach zmagań z uzależnieniem. Do samego końca nie potrafiła przyznać przed sobą, że ma problem, ponieważ traktowała go w kategoriach osobistej porażki. Jak sama twierdzi – źle dobierała znajomych, straciła wszystkie zainteresowania i chęć do życia, a przede wszystkim kłóciła się z bliskimi. W tamtym okresie jednym rozwiązaniem jakie widziała Dorota – była ucieczka do środków odurzających, psychoaktywnych. W obliczu całkowitej bezsilności pojawiły się coraz większe problemy oraz konflikty z prawem. Narkotyki okazały się sposobem, aby poczuć się lepiej, jednak z każdą kolejną dawką doprowadzały kobietę do całkowitej autodestrukcji.
Swoją terapię w ośrodku rozpoczęła mając 17 lat. Na początku drogi dominował w niej upór, bunt i przeświadczenie, że ona sama wie co dla niej jest najlepsze. Trochę trwało zanim zrozumiała, że warto dopuścić do siebie innych ludzi. Dzisiaj mówi, że podczas terapii były lepsze i gorsze dni, ale każdy kolejny dzień stawał się łatwiejszy. W ośrodku spędziła 14 miesięcy – był to dobrze wykorzystany czas, ponieważ nauczyła się jak skutecznie radzić sobie z uzależnieniem, ale również jak być dobrym człowiekiem. Terapia pozwoliła jej na zmianę systemu wartości oraz poznanie Boga na nowo. Dzisiaj, Dorota jest szczęśliwą żoną i matką 6-miesięcznego dziecka, a przede wszystkim spełnionym człowiekiem, który sam niesie pomoc drugiemu człowiekowi. Na co dzień w jej życiu goszczą takie wartości jak szczerość i uczciwość oraz szacunek do siebie i drugiego człowieka.
Program terapeutyczny opracowany jest w duchu wartości chrześcijańskich, jednak w terapii uczestniczyć może zarówno młodzież wierzącą, jak i niewierzącą. Ośrodek oferuje możliwość nauki na poziomie gimnazjum. W placówce pracują specjaliści terapii uzależnień, lekarz psychiatra, psycholog oraz instruktor terapii zajęciowej.