Dwa trzęsienia ziemi, które miały miejsce na wyspie Lombok w Indonezji na przełomie lipca i sierpnia przyniosły tragiczne skutki dla mieszkańców. Poszkodowanym przez żywioł pomoc niesie KARINA – Caritas Indonezja. Poniżej przedstawiamy informacje przekazane bezpośrednio przez organizację.
Trzęsienie ziemi o sile 6,4 miało miejsce w dniu 29 lipca. Kolejne trzęsienie dnia 5 sierpnia osiągnęło jeszcze większą siłę – 7 stopni w skali Richtera. Według danych Krajowego Centrum Zarządzania Katastrofami, łącznie ponad 270 tys. osób zostało przesiedlonych, ponad 1000 zostało rannych, a 259 straciło życie. Ponad 1000 domów w czterech gminach wyspy Lombok uległo zniszczeniu.
Od 2 sierpnia Zespół Szybkiego Reagowania Diecezji Denpasar przeprowadził szybką ocenę potrzeb w dwóch wioskach (Torean i Loloan) w dystrykcie Lombok Utara. W rezultacie 188 gospodarstw domowych (600 osób) z dwóch wiosek otrzyma środki higieniczne. W tym tygodniu i kolejnych tygodniach Zespół Szybkiego Reagowania Diecezji Denpasar przeprowadzi dystrybucję środków higienicznych i przeprowadzi ponowną ocenę potrzeb na obszarach dotkniętych skutkami trzęsienia. Udzielając pomocy mieszkańcom dwóch wiosek, zespół zebrał informacje, aby zaplanować kolejne wsparcie dla poszkodowanych w drugim trzęsieniu ziemi.
– Jesteśmy już w terenie prowadząc ocenę potrzeb –donosi Caritas Indonezja– Ponadto jesteśmy gotowi dołączyć do innej agencji, aby udzielić wsparcia poprzez konsorcjum ERCB. Diecezja Denpasar już ma dostęp do naszych funduszy w kwocie ok. 130 milionów IDR na zapewnieni pakietów ze środkami higienicznymi.
Trzęsienie o sile 7 stopni w skali Richtera doprowadziło do większych szkód niż pierwsze, jednak pomoc musi być udzielana metodycznie, najpierw dla osób poszkodowanych w pierwszej katastrofie. Dlatego Caritas KARINA skontaktuje się z diecezją Denpasar, aby udzielić im bezpośredniej pomocy i wesprzeć ich zespół przed najbliższym weekendem. Trwa przygotowywanie strategii wsparcia Zespołu Szybkiego Reagowania Diecezji Denpasar i przygotowywanie kilku wolontariuszy z innych diecezji, którzy będą zespołem wspierającym w terenie. Zespół ten zostanie rozmieszczony w drugim tygodniu sierpnia i będzie monitorował dystrybucję zestawów higienicznych dla 188 gospodarstw domowych. Będzie także wspierał Zespół Szybkiego Reagowania Diecezji Denpasar w przeprowadzaniu ponownej oceny i analizy potrzeb oraz w utrzymaniu komunikacji i tworzeniu sieci z lokalnymi i międzynarodowymi agencjami. Wolontariusze z KARINA będą wspierać wsparcie Zespół Szybkiego Reagowania Diecezji Denpasar przez 30 dni.
Masowe, konkretne i terminowe działania pomocowe są bardzo dobrze widoczne na gruncie Kościoła Katolickiego, zwłaszcza w diecezji Denpasar. Parafia Najświętszej Maryi Niepokalanej, razem z Interfaith Forum prowincji West Nusa Tenggara, rozdysponowała ryż w 7 lokalizacjach we Wschodnim i Zachodnim Lombok. W ramach pomocy medycznej PERDHAKI dotrudnił 3 lekarzy do pracy w szpitalu św. Antoniego w Ampenan. Ośrodek zdrowia jest publicznie dostępny dla ludności. Diecezja Malang dołączyła do akcji pomocowej dostarczając 150 namiotów, 600 mat do spania i przybory toaletowe. Inne artykuły, których potrzebują poszkodowani to artykuły higieniczne, koce, materace, środki przeciw komarom, olej leczniczy i plandeki.