Święcenie ziołowych wiązanek, owoców i kwiatów, uroczystości wojskowe oraz pielgrzymkowe oblężenie Jasnej Góry – tak wygląda 15 sierpnia w naszym kraju. Niepowtarzalne polskie tradycje towarzyszą świętu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Podania głoszą, że po tzw. „zaśnięciu” Maryi i zabraniu jej ciała do nieba w jego miejsce Apostołowie znaleźli kwiaty wydzielające cudowną woń. Dogmat o Wniebowzięciu NMP został ogłoszony dopiero w połowie XX wieku, jednak katolicy od lat byli wierni tej tradycji. Na pamiątkę tego wydarzenia 15 sierpnia tysiące polskich pielgrzymów po trudach pieszej wędrówki docierają do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Tego dnia, zwanego także świętem Matki Bożej Zielnej, święcimy w Kościele zioła i kwiaty.
Święto pokrywa się także z okresem tradycyjnych Dożynek, święta plonów ziemi, podczas którego rolnicy dziękują za urodzaj, dobrą pogodę i opiekę Opatrzności. Stary zwyczaj święcenia ziół nawiązuje także do ludowych, odkrywanych dzisiaj na nowo, umiejętności ziołolecznictwa. W modlitwie odmawianej 15 sierpnia słyszymy błogosławieństwo owoców pracy ludzkiej i wdzięczność za cud stworzenia:
Prosimy Cię, pobłogosław przyniesione do Ciebie pierwociny zieleni tego roku, młode pędy zbóż, trawy, zioła i kwiaty. Zachowaj je od suszy, gradu, powodzi i wszelkiej szkody, aby wzrastały, radowały oczy, przynosiły jak najobfitszy plon i mogły służyć zdrowiu ludzi i zwierząt.
Dzień ten jest wyjątkowy w Polsce także z powodu rocznicy wielkiego zwycięstwa Polaków nad wojskami bolszewickimi. Bitwa warszawska, która miała miejsce 15 sierpnia 1920 r., zwana jest „Cudem nad Wisłą”, Zatrzymała one obcą armię na linii Wisły ocalając Europę Zachodnią przed falą bolszewizmu. Dla upamiętnienia tego historycznego wydarzenia ustanowiono Dzień Wojska Polskiego. Narodowe święto jest okazją do wspominania bohaterskich czynów polskich żołnierzy każdych czasów.
–Dziękuję Wam za wzorowe wypełnianie obowiązku wobec ojczyzny, patriotyczną postawę i zaangażowanie w trosce o dobro Sił Zbrojnych –powiedział z okazji tegorocznego święta bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego– Wyrażam mój wielki szacunek dla waszej odpowiedzialnej żołnierskiej służby, którą wielu z was przypłaciło zdrowiem; ze czcią wspominam tych, którzy oddali życie.
Świętu towarzyszą uroczysta defilada wojskowa i wydarzenia patriotyczne, w tym roku szczególnie podkreślające 100-lecie odzyskania niepodległości.